bawiacy sie chlopiec

Zaparcia – częsty i nieprzyjemny problem

W pewnym momencie życia nawet do 30% dzieci cierpi na zaparcia. W większości przypadków nie stwierdza się przyczyny organicznej. Dlatego zaburzenie to jest diagnozowane jako zaparcia czynnościowe.

Zaparcia mogą pojawić się u dziecka w różnym czasie. Objawy występują u około 40% dzieci z zaparciami czynnościowymi w pierwszym roku życia, często podczas zmiany sposobu żywienia z mleka matki na mleko w proszku lub podczas wprowadzania pokarmów stałych. Z kolei u innych dzieci zaparcia pojawiają się podczas nauki korzystania z nocnika, gdy mają od 2 do 4 lat. Naukowcy obecnie uważają, że zaparcia czynnościowe mogą być związane z zaburzeniami perystaltyki i mikroflory jelitowej.

Co może pomóc?

Najczęstszą przyczyną zaparć u niemowląt i dzieci jest jedzenie. Rzadko pojawiają się, gdy dziecko spożywa tylko mleko, ponieważ otrzymuje wtedy wystarczającą ilość płynów.

Konsystencja stolca oraz częstotliwość wypróżniania się ulegają naturalnym zmianom, gdy dziecko zaczyna jeść pokarmy stałe. Jeżeli zaparcia pojawią się w trakcie tego okresu, podawanie większej ilości wody, herbaty lub innych niesłodzonych płynów może aktywować układ pokarmowy i przynieść ulgę. Jedzenie bogate w błonnik, np. śliwki, także może przyspieszyć perystaltykę.

Z nowych badań wynika, że probiotyki, takie jak Limosilactobacillus reuteri Protectis, mogą przywrócić równowagę flory jelitowej i prawidłową perystaltykę. W razie wątpliwości rodzice powinni udać się z dzieckiem do pediatry. Nie należy także podawać środków przeczyszczających, chyba że zaleci to lekarz.

Kolka niemowlęca

Choć jest to dość powszechnie występujący problem u małych dzieci, wciąż istnieje wiele niejasności wokół kolki niemowlęcej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie.

Czytaj dalej

Zaparcia

Jeżeli dziecko rzadko się wypróżnia, mogą to właśnie być zaparcia. Przyjrzyjmy się zaleceniom, zgodnie z którymi należy postępować, gdy dziecko cierpi na zaparcia.

Czytaj dalej

Ulewanie

Ulewanie oznacza, że dziecko zwraca mleko po karmieniu lub w jego trakcie. Choć może być niepokojące, często występuje wraz z rozwojem układu trawiennego.

Czytaj dalej

Antybiotyki

Jeżeli dziecko cierpi na infekcję bakteryjną, niezbędne mogą okazać się antybiotyki. W takim przypadku trzeba dać ich organizmowi całe wsparcie, jakiego tylko potrzebuje.

Czytaj dalej