dziecko z bolącym brzuchem dziecko z bolącym brzuchem

„Boli mnie brzuch”

„Boli mnie brzuch” – większość rodziców słyszało te słowa od swoich dzieci. Choć okresowe bóle brzucha nie są niczym nieprawidłowym i często występują u dzieci i młodzieży, nawet do 38% z nich cierpi na ból brzucha każdego tygodnia. Jeżeli się utrzymuje, może to być czynnościowy ból brzucha (FAP).

Zazwyczaj ból odczuwany jest wokół pępka, ale nie zawsze można przewidzieć jego charakterystykę i umiejscowienie. Może się pojawiać nagle lub stopniowo narastać. Przeważnie dzieci są zdrowe i szczęśliwe, ale wraz z upływem czasu mogą zacząć czuć się źle, być zmartwione, zmęczone, a ból może utrudniać funkcjonowanie w szkole, sen, życie społeczne i rodzinne. Kiedy tak się dzieje, rodzice powinni zasięgnąć porady lekarskiej.

zamyslona kobieta

Możliwe przyczyny

Dokładna przyczyna dolegliwości żołądkowych wciąż pozostaje niejasna, ale wydaje się, że związana jest z oddziaływaniem pomiędzy czynnikami genetycznymi, fizjologicznymi i psychologicznymi. Największe nasilenie obserwuje się u dzieci w wieku 5-7 lat, gdy zaczynają chodzić do szkoły, oraz w wieku 8-12 lat.

Związek między kondycją psychiczną i układem pokarmowym budzi rosnące zainteresowanie w świecie nauki. W tym okresie życia pojawia się wiele zmian, które mogą powodować napięcie emocjonalne. Nic więc dziwnego, że czynniki psychologiczne, takie jak stres lub lęk, mogą wywołać lub pogorszyć zaburzenia żołądkowe. Inną przyczyną mogą być zaburzenia perystaltyki (skurczy mięśni w obrębie układu pokarmowego).

medytujaca kobieta medytujaca kobieta

Co robić?

Ponieważ dolegliwości żołądkowe mogą mieć tak szeroko zakrojone skutki, które obejmują nie tylko same objawy, warto wspierać dzieci cierpiące na bóle brzucha.

Przede wszystkim rodzice powinni zapewniać wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, nieokazując przy tym zbyt wielu obaw. Warto także zidentyfikować czynniki wyzwalające objawy, np. określone produkty spożywcze, sytuacje i ilość wypróżnień. Dodatkową pomoc mogą stanowić probiotyki, które stały się dobrze znanym sposobem przywracania równowagi w układzie pokarmowym dzieci i wspomagania zdrowej mikroflory jelitowej. Limosilactobacillus reuteri Protectis może pomóc w uzupełnieniu mikroflory jelitowej u dzieci cierpiących na problemy żołądkowe.

Antybiotyki

Czasami, gdy dziecko jest chore, jedyną możliwością są antybiotyki. Ale nie jest to rozwiązanie kompleksowe, ponieważ nietraktowane poważnie antybiotyki mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy.

Czytaj dalej

Biegunka

U dzieci przebywających z rówieśnikami w żłobku, przedszkolu lub szkole może raz na jakiś czas wystąpić biegunka. Oto wskazówki dotyczące leczenia biegunki w domu.

Czytaj dalej

Ochrona przed zakażeniami

Dzieci są zawsze bardzo ciekawskie, co może narazić je na niekorzystne warunki. Układ odpornościowy musi sprawnie funkcjonować, aby były zdrowe i w dobrej formie.

Czytaj dalej

Zaparcia

Zaparcia wciąż stanowią temat tabu, choć są częstym problemem wśród dzieci. Zastanówmy się nad przyczynami i zalecanymi działaniami.

Czytaj dalej