Co wywołuje biegunkę?

Określana jako ponad trzy luźne lub płynne stolce dziennie, biegunka jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających dzieci na całym świecie.

Najczęstszymi przyczynami biegunki u dzieci są drobnoustroje chorobotwórcze, niedożywienie i antybiotykoterapia. Wszystkie z nich zwykle wynikają z zaburzeń flory jelitowej. Oprócz najbardziej oczywistego objawu biegunce często towarzyszą wymioty, gorączka, utrata apetytu i – co ważne – odwodnienie. Dzieci cierpiące na biegunkę bardzo szybko ulegają odwodnieniu, dlatego koniecznie trzeba znać objawy tego stanu, np. rzadkie oddawanie moczu i ospałość. Rodzice powinni zasięgnąć porady lekarza, jeżeli biegunka nie ustępuje po 7 dniach, pojawia się krew w stolcu lub dziecko wykazuje oznaki odwodnienia.

Kiedy dziecko cierpi na biegunkę, zaleca się suplementy probiotyczne w celu wzmocnienia flory jelitowej. Przykładowo krople lub tabletki BioGaia zawierają bakterie Limosilactobacillus reuteri Protectis, które utrzymują równowagę mikroflory i poprawiają ogólny stan zdrowia.

Leczenie biegunki w domu

W większości przypadków ostra biegunka, zwłaszcza wywołana przez wirusa, zniknie sama z siebie. Istnieje parę sposobów, które pomogą złagodzić objawy i przyspieszą powrót do zdrowia u dzieci i nastolatków.

Przede wszystkim powinny pić więcej płynów (ale unikać soków owocowych i napojów gazowanych), aby uzupełnić wodę, którą traci organizm. Bakterie probiotyczne mogą także być pomocne w utrzymywaniu równowagi mikroflory jelitowych. Specjaliści z WHO i UNICEF zalecają stosowanie cynku we wspomaganiu nawadniania.

W tym stanie warto wspomagać florę jelitową, np. za pomocą kropli lub tabletek BioGaia zawierających bakterie Limosilactobacillus reuteri Protectis, które ułatwią kolonizację jelit.

Antybiotyki

Czasami, gdy dziecko jest chore, jedyną możliwością są antybiotyki. Ale nie jest to rozwiązanie kompleksowe, ponieważ nietraktowane poważnie antybiotyki mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy.

Czytaj dalej

Ochrona przed zakażeniami

Dzieci są zawsze bardzo ciekawskie, co może narazić je na niekorzystne warunki. Układ odpornościowy musi sprawnie funkcjonować, aby były zdrowe i w dobrej formie.

Czytaj dalej

Zaparcia

Zaparcia wciąż stanowią temat tabu, choć są częstym problemem wśród dzieci. Zastanówmy się nad przyczynami i zalecanymi działaniami.

Czytaj dalej