
Kolka niemowlęca
Choć jest to dość powszechnie występujący problem u małych dzieci, wciąż istnieje wiele niejasności wokół kolki niemowlęcej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie.
Czytaj dalejTInformacje na tej stronie są przeznaczone dla profesjonalistów posiadających wiedzę medyczną. Potwierdzam, że jestem uprawniony do zapoznania się z materiałami o charakterze naukowym zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w RP
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Stolce dziecka mogą mieć różny kolor i wygląd. A ze względu na dietę są one bardziej miękkie niż te osób dorosłych. Ale jeżeli nagle staje się bardziej płynna lub pojawia się częściej i w większej ilości – może to być biegunka. Biegunkę definiuje się jako co najmniej trzy luźne lub płynne stolce w ciągu dnia bądź częstsze wypróżnienia niż zwykle (Źródło: WHO).
Niestety biegunka i wymioty mogą pojawić się w każdej rodzinie. Może to być przyczyną dużego dyskomfortu. Istnieje wiele przyczyn takich objawów, np. rozstrój żołądka lub infekcje wirusowe i bakteryjne. U dziecka cierpiącego na kolki biegunka jest zwykle wywoływana przez infekcję powodującą stan zapalny żołądka i jelit, który nazywany jest ostrym zapaleniem żołądka i jelit. Mogą także pojawić się inne objawy, takie jak wymioty, ból brzucha lub gorączka. Większość przypadków nie trwa dłużej niż tydzień, ale ważne jest, aby rozpoznawać objawy tak wcześnie, jak to możliwe, ponieważ dzieci są bardziej narażone na odwodnienie w trakcie napadu biegunki.
Rodzice powinni zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli biegunka pojawi się u dziecka w wieku poniżej 6 miesiąca.
Niemowlęta i małe dzieci mogą się szybko odwodnić, bardzo ważne jest rozpoznanie objawów tego stanu – trzeba zwracać szczególną uwagę na to, jak zachowuje się dziecko cierpiące na biegunkę.
Do odwodnienia dochodzi, gdy organizm traci więcej płynów niż otrzymuje. W trakcie biegunki nie dochodzi do skutecznego wchłaniania wody i soli w jelitach. Konsekwencją tego może być odwodnienie. Do objawów tego stanu należą bierność, senność i rzadsze oddawanie moczu. Rodzice powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli niemowlę lub małe dziecko wykazuje oznaki odwodnienia. Należy udać się do lekarza, jeżeli dziecko ma gorączkę powyżej 39°C, cierpi na inną chorobę, ciężki ból brzucha, pojawia się krew w stolcu lub wymiotach bądź jeżeli objawy występują przez ponad 3-4 dni.
Przede wszystkim ważne jest zapobieganie odwodnieniu, podając dziecku z biegunką dodatkowe płyny, najlepiej często i w niewielkiej ilości.Soki owocowe lub napoje gazowane mogą jednak pogorszyć objawy, dlatego należy ich unikać. | Gdy tylko wróci apetyt, rodzice mogą regularnie podawać dziecku niewielkie porcje zwykle spożywanego jedzenia (mleka lub pokarmów stałych). Podczas ataku biegunki pomocna może okazać się suplementacja mikroflory jelitowej. Produkty BioGaia zawierające chronione patentem bakterie kwasu mlekowego Limosilactobacillus reuteri Protectis zostały specjalnie zaprojektowane w celu suplementacji flory jelitowej. |
W wielu przypadkach nie trzeba szukać porady lekarskiej. Należy jednak udać się do lekarza, jeżeli dziecko:
ma mniej niż 6 miesięcy - natychmiast udaj się do lekarza!
cierpi na inną chorobę, np. chorobę serca lub nerek, cukrzycę, albo jest wcześniakiem
ma gorączkę ponad 39°C / 102°F
wydaje się być odwodnione
ma krew w stolcu lub wymiotach
cierpi na ciężki ból brzucha
ma objawy, które nie ustępują, tj. wymiotuje przez ponad 1-2 dni lub biegunka nie ustępuje po 3-4 dniach
Jeżeli dziecko cierpi na biegunkę lub wymioty, należy podawać mu leki, tylko jeżeli zalecił je lekarz. Rodzice mogą spróbować przywrócić równowagę mikroflory jelitowej, podając krople lub tabletki BioGaia.
Zawierają one żywe, aktywne bakterie szczepu Limosilactobacillus reuteri Protectis. Udowodniono, że przywracają one naturalną równowagę w jelitach i zmniejszają nasilenie biegunki i wymiotów.
Choć jest to dość powszechnie występujący problem u małych dzieci, wciąż istnieje wiele niejasności wokół kolki niemowlęcej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie.
Czytaj dalejJeżeli dziecko rzadko się wypróżnia, mogą to właśnie być zaparcia. Przyjrzyjmy się zaleceniom, zgodnie z którymi należy postępować, gdy dziecko cierpi na zaparcia.
Czytaj dalejUlewanie oznacza, że dziecko zwraca mleko po karmieniu lub w jego trakcie. Choć może być niepokojące, często występuje wraz z rozwojem układu trawiennego.
Czytaj dalejJeżeli dziecko cierpi na infekcję bakteryjną, niezbędne mogą okazać się antybiotyki. W takim przypadku trzeba dać ich organizmowi całe wsparcie, jakiego tylko potrzebuje.
Czytaj dalej