mężczyzna w okularach

Ostra biegunka u osób dorosłych

Prawie każda osoba dorosła choć raz w życiu dostanie biegunki. Jest ona określana jako co najmniej trzy luźne lub płynne stolce w ciągu dnia. Zwykle ustępuje po kilku dniach.

Wiele czynników może powodować biegunkę, np. infekcje, alergie pokarmowe lub może być skutkiem ubocznym antybiotyków lub innych leków. Takie zaburzenia układu pokarmowego często zakłócają równowagę bakterii jelitowych. Biegunce często towarzyszą objawy takie jak gorączka, bóle brzucha lub skurcze. Nasilenie może się różnić w zależności od przypadku – ale im większe, tym wyższe ryzyko odwodnienia. Do objawów odwodnienia u osób dorosłych nalezą mocz o ciemnym zabarwieniu i rzadkie oddawanie moczu (rzadziej niż raz na 3-5 godzin).

mężczyzna z butelka wody mężczyzna z butelka wody

Leczenie biegunki w domu

Choć w większości przypadków biegunka ustąpi po kilku dniach, można zrobić kilka rzeczy, aby poczuć się bardziej komfortowo.

Wypijanie odpowiedniej ilości płynów ma kluczowe znaczenie, aby zastąpić wodę, której się pozbywamy podczas napadu biegunki – najlepiej pić wodę lub herbatę, a soki owocowe i napoje gazowane nie są zaleca. Dodatkowo probiotyki, takie jak Limosilactobacillus reuteri Protectis, mogą okazać się pomocne w przywracaniu równowagi w układzie pokarmowym.

Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori to szczep bakterii bytujący w żołądku, który może powodować dyskomfort. Niektóre osoby go doświadczają, a inne wcale!

Czytaj dalej

Antybiotyki

Choć mogą zrobić dużo dobrego, antybiotyki niestety miewają także niekorzystny wpływ na układ pokarmowy. Dlatego warto wspomóc nieco jelita, gdy przyjmujemy antybiotyki.

Czytaj dalej

Zaparcia

Zaparcia mogą mieć różne objawy. Na szczęście mamy kilka wskazówek, którymi mogą kierować się osoby z nieregularną perystaltyką.

Czytaj dalej

Biegunka

Każda osoba dorosła doświadczyła choć raz w życiu czegoś tak nieprzyjemnego jak biegunka. Dbałość o mikroflorę jelitową jest istotnym elementem domowego leczenia biegunki i jej zapobiegania.

Czytaj dalej