<

Wszystko o kolce u noworodka karmionego piersią

Świeżo upieczeni rodzice muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Pierwsze miesiące razem to czas ogromnej radości, ale też wytężonej pracy. Chociaż w teorii wszystko wydaje się proste, obcowanie z nowonarodzonym maleństwem w rzeczywistości często przypomina prawdziwy rollercoaster. Młodzi rodzice solidarnie przyznają, że jednym z najtrudniejszych sprawdzianów było dla nich zajmowanie się noworodkiem z kolką. Okres kolkowy rozpoczyna się około 2-6 tygodnia życia i zwykle ustępuje, gdy maluch ukończy 4-6 miesięcy. Kolka niemowlęca potrafi być wyjątkowo uciążliwa zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów. Na szczęście kolka nie jest groźna dla zdrowia maleństwa. Co więcej – istnieje kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie tej nieprzyjemnej dolegliwości. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najważniejsze informacje o kolkach u noworodków karmionych piersią.

Kolka u noworodka – co to właściwie jest?

Kolka niemowlęca jest jednym z czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, występujących u dzieci w pierwszych tygodniach życia. Odsetek tej przypadłości u noworodków to około 20-25 %. Kolką nazywamy ostre bóle brzucha pojawiające się w następstwie napadowych skurczów jelit rozpieranych przez skumulowane w nich gazy. Dolegliwość ta jest szczególnie częsta u noworodków. Pierwszym warunkiem rozpoznania kolki u noworodka jest pojawienie się ataków niepohamowanego, głośnego płaczu, występującego bez konkretnej przyczyny. Standardowym kryterium diagnostycznym jest tzw. „reguła trzech”, która mówi, że epizod płaczu musi trwać co najmniej 3 godziny na dobę, występować co najmniej 3 razy w tygodniu i pojawiać się w okresie co najmniej 3 tygodni. Oprócz tego rozwój dziecka ma się odbywać prawidłowo, a przyrost masy ciała ma być na właściwym poziomie.

Kolka u noworodka karmionego piersią – jak ją rozpoznać?

Kolki niemowlęce występują zarówno u dzieci przystawianych do piersi, jak i noworodków karmionych mieszankami mlecznymi. Najbardziej typowym objawem kolki u noworodka karmionego piersią jest gwałtowny, trudny do ukojenia płacz o różnym nasileniu, niekiedy przechodzący w krzyk. Epizod kolkowy może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. Najczęściej pojawia się w godzinach popołudniowych lub wieczorem, czasami zdarza się także nocą lub rano. Noworodek z kolką ma wzdęty, lekko twardy brzuszek i jest bardzo niespokojny: wierci się, zaciska piąstki, podkurcza nóżki. Podczas ostrego ataku noworodek może ulewać, wymiotować i głośno oddawać gazy. W czasie epizodu kolkowego dziecko nie ma ochoty jeść – przystawiane do piersi grymasi i nie chce ssać pokarmu. Na szczęście nie ma się o co martwić: gdy tylko atak minie, maleństwo odzyska apetyt.

Domowe sposoby na kolkę u noworodka

Na kolkę niemowlęcą nie ma, niestety, żadnego lekarstwa. Choć nie jest to łatwe, to w tym trudnym okresie rodzice muszą przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Aby ulżyć maluszkowi w cierpieniu można posiłkować się jednak pewnymi sprawdzonymi metodami. Te proste domowe sposoby znane są od pokoleń – stosowały je już nasze babcie i prababcie. Wśród popularnych sposobów na kolki wymienia się przede wszystkim: ogrzewanie bolącego brzuszka rozgrzanym termoforem lub ciepłą pieluszką, delikatny masaż brzuszka otwartą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przytulanie, noszenie i kołysanie dziecka w ramionach, przystawianie dziecka do piersi oraz kładzenie go na sobie tak, by jego brzuszek przylegał do naszego brzucha. W walce z kolką u noworodka karmionego piersią pomocne są także probiotyki. To specjalne preparaty zawierające odpowiednio dobrane szczepy cennych bakterii tworzących mikroflorę jelitową. Szczepy bakterii probiotycznych są niezbędne do prawidłowego wchłaniania i trawienia pokarmu. Te dobroczynne bakterie wpływają też na działanie całego organizmu niemowlaka, wspomagając budowanie jego naturalnej bariery immunologicznej. Podawanie probiotyków jest szczególnie zalecane dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie, które podczas porodu nie miały styczności z dobroczynnym mikrobiomem kanału rodnego matki. Preparaty probiotyczne warto podawać zarówno dzieciom karmionym mieszankami modyfikowanymi, jak i mlekiem matki.

Jak uniknąć kolek u noworodka karmionego piersią?

Jak powiedzieliśmy, kolka może przytrafić się bez względu na sposób podawania pokarmu. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim sama technika karmienia. Jeżeli dziecko je zbyt łapczywie, wraz z pokarmem połyka także pęcherzyki powietrza. Gromadzące się w jelitach cząsteczki gazu powodują ich rozciąganie, a w konsekwencji powstawanie bolesnych skurczów. Aby uniknąć kolki u niemowlaka karmionego naturalnie należy przede wszystkim zadbać o to, by dziecko było właściwie przyłożone do piersi. Karmienie nie może odbywać się w biegu czy w krótkiej przerwie między kolejnymi zajęciami – maluszek na pewno wyczuje wówczas stres zabieganej mamy. Dlatego na czas karmienia zapewnijmy sobie i dziecku spokój i tyle czasu, ile będzie potrzebne.

Kolka u noworodka karmionego piersią – kiedy ustępuje?

W większości przypadków kolki u noworodków karmionych piersią ustępują z reguły około czwartego miesiąca życia. Czasami zdarza się, że okres kolkowy trwa nieco dłużej i utrzymuje się do szóstego miesiąca. Pediatrzy uznają, że dolegliwość zaczyna zanikać, gdy tylko układ trawienny niemowlaka karmionego piersią przystosuje się do przesuwania, trawienia i wchłaniania pokarmu. Należy wiedzieć, że przewód trawienny nowonarodzonego dziecka, choć pod względem anatomicznym jest już ukształtowany, nie jest jeszcze w pełni sprawny pod względem funkcjonalnym. Aby układ pokarmowy „nauczył się” działać poprawnie, musi upłynąć trochę czasu. Dopóki to nie nastąpi, dziecku mogą przytrafiać się dolegliwości brzuszkowe.

 

posts_form

Application