<

Jak długo trwają kolki u niemowląt?

Bolesne skurcze jelit to dość częsta dolegliwość u noworodków i niemowląt. Na szczęście na ogół nie stanowią one żadnego zagrożenia dla maluszka – to po prostu jedno z zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego dotykające dzieci w pierwszych miesiącach życia. Kolki niemowlęce często spędzają sen z powiek młodym rodzicom, stanowiąc dla nich źródło ogromnego stresu. Nie ma co się dziwić – opieka nad dzieckiem, które raz po raz zaczyna przeraźliwie płakać, jest dla każdego prawdziwym wyzwaniem. Ponieważ kolka nie jest chorobą, tak naprawdę nie ma powodów do obaw. Z drugiej strony kiedy dziecku dokuczają problemy brzuszkowe, trudno zachowywać się jak gdyby nigdy nic. Najważniejsze, co powinniśmy wtedy zrobić, to nie wpadać w panikę. Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jak zatem poradzić sobie z kolką niemowlęcą? Przede wszystkim jak najlepiej poznać „wroga”. W artykule prezentujemy kilka najważniejszych informacji na temat kolek u niemowląt. Przemycamy też garść cennych rad dla rodziców maluchów zmagających się z tą nieprzyjemną przypadłością

Kolka niemowlęca – przyczyny kolki u niemowlaka

Przyczyny wywołujące kolki u niemowlaków nie są do końca jasne. Pediatrzy zwracają jednak na kilka istotnych czynników mogących mieć wpływ na pojawianie się tego typu problemów w pierwszych miesiącach życia. Układ pokarmowy nowonarodzonego maleństwa jest jeszcze bardzo słabo rozwinięty, a to oznacza, że nie jest w stanie w pełni sprawnie pełnić swoich funkcji. Metabolizm składników odżywczych w jelitach noworodka nie zawsze odbywa się tak, jak powinien. Warunkiem koniecznym to prawidłowego zachodzenia procesów trawienia i wchłaniania pokarmu jest właściwie rozwinięta flora bakteryjna. Dobroczynne bakterie probiotyczne mają ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Mikroflora jelit nie tylko zapewnia sprawne trawienie i wydalanie, lecz także zapobiega infekcjom i oczyszcza organizm z toksyn. Bakterie probiotyczne pobudzają układ odpornościowy, wzmacniając naturalną barierę immunologiczną. Lekarze pediatrzy coraz częściej są zdania, że florę jelit dziecka w pierwszych miesiącach życia warto uzupełniać odpowiednimi preparatami probiotycznymi. Szczególne znaczenie mają tu szczepy z gatunków Lactobacillus reuteri i Bifidobacterium, których skuteczność została poparta wieloma niezależnymi badaniami. Skład flory bakteryjnej niemowlęcia nie jest jednak niezmienny. Jej równowaga może zostać zaburzona częstymi biegunkami lub przyjmowaniem antybiotyków. W takich przypadkach często dochodzi do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, wśród których niechlubne pierwsze miejsce zajmują właśnie kolki jelitowe. Należy pamiętać, że nieprawidłowości w składzie flory jelitowej mogą pojawiać się także u niemowlaków, które nie były leczone antybiotykami i które nie miewały dotychczas epizodów biegunkowych. Wśród pozostałych przyczyn kolek niemowlęcych wymienia się między innymi alergię na któryś składnik diety karmiącej mamy (zwłaszcza białka mleka krowiego) i nietolerancję laktozy. Czynnikiem sprzyjającym bolesnym skurczom jelit jest także niewłaściwa technika karmienia – zarówno u dzieci przystawianych do piersi, jak i tych pijących mleko modyfikowane. Gdy dziecko w trakcie ssania połyka wraz z pokarmem duże ilości powietrza, pęcherzyki gazu gromadzą się w jelitach, rozpychają je i powodują ból. Nadmiar gazów może prowadzić do bolesnych wzdęć, a czasami nawet wywoływać wymioty. Kolka jelitowa może być wreszcie efektem refluksu żołądkowo-przełykowego, pojawiającego się z jednej strony na skutek niedojrzałości przewodu trawiennego, a z drugiej przez nadmierną wrażliwość centralnego układu nerwowego. Ryzyko wystąpienia kolek w pierwszych tygodniach życia jest szczególnie wysokie w przypadku dzieci z niską wagą urodzeniową i tych, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Problemy jelitowe bywają także efektem powikłań w trakcie porodu i palenia przez matkę papierosów w okresie ciąży.

Kolka niemowlęca – objawy

Kolką niemowlęcą określa się szereg dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą jelit. Co prawda takie objawy nie są typowe wyłącznie dla tej przypadłości, jednak część z nich pojawia się u większości niemowlaków borykających się z epizodami kolkowymi. Najbardziej charakterystyczne symptomy kolki u niemowlaka to:

  • nagły, intensywny, niedający się ukoić płacz (niekiedy przechodzący w krzyk), który nie mija po karmieniu ani po przewijaniu,

  • wzdęty, twardszy niż zwykle brzuszek,

  • podkurczanie nóżek do brzuszka,

  • zaciskanie piąstek,

  • prężenie całego ciałka,

  • zaczerwieniona buzia,

  • niepokój,

  • brak apetytu,

  • głośne usuwanie gazów.

Kolkę niemowlęcą rozpoznaje się na podstawie tzw. „reguły trzech”. Są to kryteria sformułowane jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i stosowane do dziś. Aby zdiagnozować kolkę u niemowlaka muszą być spełnione trzy warunki: płacz musi trwać co najmniej trzy godziny w ciągu dnia, pojawiać się minimum trzy razy w tygodniu i występować nie krócej niż przez trzy tygodnie.

Ile trwa kolka u niemowlaka?

Epizod kolki niemowlęcej może trwać od kilku minut do kilku godzin. Płacz jest nawracający, znacznie intensywniejszy niż zazwyczaj. Dziecko jest wyraźnie rozdrażnione i grymaśne. Niekiedy skurcze jelit mogą być przerywane krótkimi chwilami spokoju, jednak po jakimś czasie maleństwo znów zaczyna płakać. Co robić podczas takiego ataku? Przede wszystkim: zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość. Aby pomóc maluszkowi możemy wziąć go na ręce, kołysać, tulić w ramionach, ogrzewać mu brzuszek termoforem lub ciepłą pieluszką, masować brzuszek zgodnie ze wskazówkami zegara, zrobić mu ciepłą kąpiel, a nawet… zabrać na wycieczkę samochodem. Wiele rodziców zauważyło, że jednostajne kołysanie podczas jazdy skutecznie uspokaja płaczące niemowlę. Oprócz tego można spróbować wykorzystać tzw. „biały szum” – jednostajne dźwięki wydawane przez suszarkę, pralkę lub zmywarkę. Choć takie sposoby mogą wydawać się nieco dziwne, w rzeczywistości często bywają najbardziej skuteczne.

Jak długo trwają kolki u niemowlaka?

Kolki u niemowląt to jeden z najczęściej występujących problemów brzuszkowych niemowlaków w pierwszym półroczu życia. Pierwsze ataki kolek najczęściej pojawiają się około 2-3 tygodnia życia dziecka. Największe nasilenie objawów występuje w wieku około 4-6 tygodni. Po tym czasie dolegliwości zwykle tracą na sile, całkowicie ustępując najpóźniej szóstego miesiąca życia. Jak przetrwać ten ciężki czas? Przede wszystkim nie panikować i starać się zminimalizować czynniki, które mogą wywoływać kolki. Po pierwsze należy zapewnić dziecku spokój – wyłączyć telewizor, przygasić światło, ciszej zamykać drzwi itd. Po karmieniu koniecznie czekamy, aż niemowlakowi się odbije – to ważne, by zgromadzone w jelitach gazy mogły swobodnie się wydostać. Trzymamy maluszka w pozycji pionowej i delikatnie poklepujemy go po pleckach dopóki mu się nie odbije. Jeśli kobieta karmi piersią, powinna wyeliminować z diety produkty wzdymające (kapusta, kalafior) i potrawy ciężkostrawne (smażone lepiej zastąpić pieczonym lub gotowanym). Jeśli dziecko pije mieszanki mleczne, najlepiej podawać mu takie o zmniejszonej zawartości laktozy oraz używać specjalnych butelek i smoczków antykolkowych (zmniejszają ilość połykanego powietrza). Warto zadbać też o spokój podczas karmienia. Przystawiając dziecko do piersi nie wolno robić tego w biegu – dziecko od razu wyczuje stres mamy i samo zacznie się denerwować. Pamiętajmy, że okres kolkowy prędzej czy później minie i tak naprawdę nie ma się czego bać.

posts_form

Application