<

Zaparcia u noworodka

Zaparcia u noworodka są bardzo problematyczne – dziecko, które nie może się wypróżnić jest płaczliwe i nerwowe, problemy trawienne utrudniają też właściwe przybieranie na wadze. Jak rozpoznać zatwardzenie u noworodka i jak sobie z nim radzić?

Dziecko, które przychodzi na świat ma jeszcze bardzo niedojrzałe układy wewnętrzne – dopiero przystosowują się one do funkcjonowania poza ciałem matki. Nie inaczej jest z układem trawiennym, dlatego u maluszków różnego rodzaju problemy z brzuchem nie należą do rzadkości. Zaparcia są wyjątkowo problematyczne. Podpowiadamy, jak im zapobiegać i co stosować, by ulżyć dziecku, które nie może się wypróżnić.

Zaparcia u noworodka: objawy

Rytm wypróżnień noworodków jest bardzo zróżnicowany. Są dzieci, które oddają stolec kilka razy dziennie, u innych zdarza się to znacznie rzadziej, nawet raz w tygodniu. Nie zawsze jest to objawem zaparć – choć już wypróżnienia rzadsze niż co trzy dni to sprawa, której warto się przyjrzeć. Kluczowe jest jednak zachowanie dziecka podczas tej czynności: jeśli maluch pręży się, płacze, widać, że wypróżnienie sprawia mu ból, a stolce mają grudkowatą i dość suchą konsystencję mamy do czynienia z zaparciami. Także brak właściwego przybierania na wadze może świadczyć o tym, że noworodek cierpi na zapacia. Powodem do niepokoju są też zawsze ślady krwi w kale.

Zaparcia u noworodka: przyczyny

Badania pokazują, że zaparcia zdecydowanie częściej występują u noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym niż mlekiem matki. Dlaczego tak się dzieje? Mleko modyfikowane nigdy nie jest dokładnym odpowiednikiem naturalnego pokarmu, przez co jest zdecydowanie trudniejsze do strawienia przez dziecko. Zdarza się, że rodzice musza przetestować mieszanki kilku producentów, zanim znajdą taką, która będzie dobrze tolerowana przez dziecko. Bardzo ważna jest też kwestia mikroflory bakteryjnej w organizmie noworodka. U tak małego dziecka jest ona jeszcze słabo rozwinięta, natomiast mleko matki wpływa stymulująco na jej rozwój, a to przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu trawiennego.

W przypadku noworodków karmionych mlekiem matki także występują zaparcia. Zwykle są one spowodowane tym, że dziecko ma nieprawidłową technikę ssania, przez co zjada za mało, ma też za mało nawodniony organizm, przez co kał twardnieje i jest trudniejszy do wydalenia. Zdarza się też, że dziecko zareaguje trudnościami z wypróżnieniem na niektóre produkty w diecie mamy – warto pamiętać, że nie zaleca się obecnie żadnej szczególnej diety dla matki karmiącej, dopóki wszystko jest w porządku, młoda mama może jeść wszystko. Dietę eliminacyjna stosujemy dopiero, kiedy pojawiają się problemy z trawieniem u maluszka.

Zaparcia u noworodka: domowe sposoby

Jak radzić sobie z zaparciami u noworodka? W przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym zasadne może być poszukanie innej mieszanki. Jeśli dziecko karmione jest piersią, warto skonsultować się z certyfikowaną doradczynią laktacyjną, żeby skontrolowała, czy dziecko prawidłowo chwyta brodawkę i ssie, bo problemy w tym obszarze mogą przyczyniać się do zaparć. Jeśli tutaj wszystko jest w porządku, pomóc może większa częstotliwość karmień – częściej przystawiane do piersi dziecko nie tylko więcej zje, ale też ma lepiej nawodniony organizm, co ułatwia wypróżnianie się.

Gdy widzimy, że dziecko m problemy z oddaniem stolca, pomoc może ciepły okład na brzuszek, na przykład przy użyciu termoforu. Brzuszek możemy tez delikatnie masować. Ulgę przynosi tez delikatne, naprzemienne uginanie nóżek maluszka – wykonujemy ruch przypominający pedałowanie na rowerze. Pobudza to perystaltykę jelit, co pomaga w wypróżnieniu.

Co na zaparcia u noworodka?

Noworodkom nie podajemy żadnych preparatów przeczyszczających. Warto tez pamiętać, że tak małym dzieciom nie podaje się też naparów ziołowych ani nawet wody do picia – metody często zalecane przez babcie są dziś uznawane za niewłaściwe. Dlaczego? Podanie wody czy naparu to już rozszerzanie diety, a zgodnie z zaleceniami WHO przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym.

Bez konsultacja z lekarzem pediatrą nie należy tez stosować czopków na zapacia, nawet tych glicerynowych. Co możemy podać? Warto skonsultować z pediatrą kwestię probiotyków. Problemy trawienne często wynikają ze słabo rozwiniętej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym dziecka, dlatego wzmacnianie jej probiotykami może przynieść bardzo dobre rezultaty. Oczywiście noworodkom należy podawać preparaty probiotyczne przeznaczone dla tej grupy wiekowej – są produkty, takie jak krople Biogaia, które możemy podawać już od pierwszych dni życia.

posts_form

Application