<

Kolka u dziecka - co podać?

Kolka to typowa przypadłość noworodków i młodszych niemowląt. Choć nie jest groźna dla zdrowia dziecka, spędza rodzicom sen z powiek – dosłownie i w przenośni! Ataki płaczu trwające niekiedy przez długie godziny i niemożność ukojenia dziecka to bolączka młodych rodziców. Jak radzić sobie z kolką u niemowlaka? Jak złagodzić jej objawy?

Czym jest kolka? Przede wszystkim nie jest ona chorobą. Nie jest ustalona dokładna przyczyna kolki – lekarze wskazują jedynie na korelację pewnych czynników. Zacznijmy jednak od tego, kiedy w ogóle możemy mówić o kolce. Część rodziców błędnie zakłada, że każdy płacz dziecka jest dowodem na to, że maluch cierpi na kolkę. Tymczasem niemowlęta płaczą dość często, bo tylko w taki sposób potrafią się komunikować. Aby rozpoznać kolkę, muszą być spełnione następujące warunki: płacz trwa przez co najmniej trzy godziny na dobę – łącznie, nasila się w godzinach popołudniowych i wieczorem, a epizody występują co najmniej trzy razy w tygodniu. Poza płaczem dziecko może mieć też wzdęty i napięty brzuszek oraz oddawać dużo gazów. O kolce mówimy też w przypadku dzieci w konkretnym wieku: między trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia. Dlatego potocznie mówi się też o „stu dniach płaczu”.

Co powoduje kolkę? Obecnie lekarza skłaniają się ku teorii, że głównym powodem kolki jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Przede wszystkim chodzi tu o niewykształconą jeszcze mikroflorę bakteryjną w jelitach. Organizm człowieka na etapie życia płodowego jest jałowy, pierwsze bakterie kolonizują go dopiero podczas porodu – w przypadku porodu naturalnego przebiega to o wiele sprawniej niż przy porodzie przez cesarskie cięcie. Kolki mogą więc być powodowane trudnościami trawiennymi – wiadomo, że częściej występują u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym niż karmionych piersią. Ważna jest też technika karmienia – kolki mogą się pojawić, gdy dziecko podczas ssania połyka za dużo powietrza. U źródeł kolki niemowlęcej może też leżeć nietolerancja pokarmowa. Bardzo ciekawe są też zaobserwowane zależności pomiędzy nasileniem kolki a stanem emocjonalnym malucha i jego otoczenia – otóż stres i zdenerwowanie rodziców sprawiają, że ataki kolki są silniejsze, noworodki są bardzo wrażliwe na tego typu bodźce emocjonalne płynące z zewnątrz.

Co na kolkę dla dzieci?

Przede wszystkim, jeśli zachowanie dziecka spełnia opisane wyżej kryteria kolki, warto skonsultować się z pediatrą. Diagnoza lekarza pomoże wykluczyć inne przyczyny problemów. Jeśli to rzeczywiście kolka, warto zacząć od wyeliminowania czynników, które mogą ją powodować. W przypadku dziecka karmionego piersią pomocna może być konsultacja z certyfikowaną doradczynią laktacyjną, która sprawdzi, czy dziecko ma prawidłową technikę ssania. Należy dbać o to, żeby dziecko nie było przegrzane – maluch musi też przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach. Ulgę może przynieść masaż – delikatne masowanie brzuszka i rytmiczne uginanie nóżek dziecka, a także ciepłe okłady. Wielu dzieciom pomaga bliskość ciała rodzica i noszenie – świetnie sprawdzają się chusty, które jednocześnie przynoszą ulgę rodzicowi, bo pozwalają na uwolnienie rąk, a także odciążają kręgosłup. Łagodne kołysanie i chodzenie mogą pomóc w ukojeniu maluszka.

Jakie leki na kolkę można podawać? Niestety nie ma specyfików, które leczą kolkę jako taką. Wiadomo jednak, że suplementowanie probiotyków pomaga złagodzić objawy kolki. Dlatego probiotyki dla dzieci od pierwszych dni życia mogą się bardzo dobrze sprawdzić w tej sytuacji. Warto wiedzieć, że probiotyki zawierają takie same bakterie jak te, które naturalnie występują w organizmie malucha, dlatego wzmacniają jego mikroflorę bakteryjna. Probiotyki nie tylko łagodzą kolkę niemowlęca, ale też poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego dziecka oraz wzmacniają jego system immunologiczny.

posts_form

Application