<

Biegunka dziecka a dieta

Biegunka jest dolegliwością, która bardzo często pojawia się u dzieci. Jej występowanie nie zawsze jest oznaką poważniejszych schorzeń, jednak zawsze należy zadbać o to, by właściwym odżywianiem zminimalizować nieprzyjemne objawy. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać żywienie malucha, u którego wystąpiła biegunka.

Odpowiednia dieta jest kluczowa przy leczeniu biegunki. Niezależnie od tego, czy rozluźnienie stolca jest wynikiem przejściowych kłopotów z trawieniem czy poważniejszej infekcji, dobrze dobrane pokarmy pomogą przetrwać ten trudny czas i złagodzić nieprzyjemne objawy. Należy pamiętać, że w przypadku małych dzieci nie wolno podawać żadnych leków hamujących biegunkę, dlatego możemy oddziaływać jedynie dobrze dobraną dietą.

Dieta przy biegunce u rocznego dziecka

Roczne dziecko wciąż jeszcze jest na etapie rozszerzania diety – za sobą ma nie więcej niż sześć miesięcy odżywiania się produktami innymi niż mleko matki czy mleko modyfikowane (pamiętajmy, że zalecenia WHO mówią, by rozszerzanie diety rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu szóstego miesiąca życia). W praktyce do ukończenia roku wiele dzieci raczej kosztuje nowych potraw i uczy się smaków niż najada się stałymi daniami, a podstawą ich diety pozostaje mleko. W przypadku wystąpienia biegunki u tak małego dziecka należy pamiętać o zasadzie, że najważniejsze jest nawadnianie – wiele dzieci podczas choroby, szczególnie związanej z dolegliwościami układu pokarmowego nie ma apetytu. Nie należy wywierać na dziecko presji, by jadło – proponujmy posiłki w miłej atmosferze i nie narzucajmy dziecku spożywanej ilości. Niezbędne jest natomiast podawanie wody – małych ilości bardzo często – by dziecko się nie odwodniło. Maluchy karmione piersią należy przystawiać jak najczęściej – mleko matki nie tylko znakomicie gasi pragnienie, ale jest też najlepiej przyswajalnym pokarmem. W przypadku mleka modyfikowanego także zachowujemy zwykły schemat karmienia.

Co można zaproponować maluchowi do jedzenia? Przede wszystkim – żadnych nowości, lepiej nie ryzykować wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli dziecko zna i akceptuje gotowe dania w słoiczkach, możemy się nimi posiłkować, wybierając raczej te warzywne, niż owocowe czy mięsne. Dobrze sprawdza się kleik ryżowy czy papki z gotowanych warzyw.

Jaka dieta przy biegunce u dwulatka

Dwulatek to dziecko, które ma już w pełni rozszerzoną dietę, często jednak znajduje się w fazie tzw. neofobii, to znaczy je wybiórczo, odrzuca nowości. Nie potrzebuje już mleka modyfikowanego, choć jak najbardziej może być karmiony piersią. Jaką dietę stosować przy biegunce u dwulatka? Podobnie jak u młodszych dzieci – nie zmuszamy do jedzenia, akceptujemy mniejszy apetyt i dbamy o nawadnianie. Możemy podać dziecku elektrolity, które nawadniają organizm skuteczniej niż sama woda. Nie podajemy natomiast soków owocowych ani warzywnych, bo mogą działać drażniąco na układ pokarmowy.

Warto serwować dziecku potrawy lekkostrawne: kleik ryżowy, papki warzywne, delikatny rosołek, ugotowane mięso drobiowe. Warto wybierać produkty o działaniu zatwardzającym, na przykład marchew czy dynię. Możemy sięgnąć po gotowe dania w słoiczkach, mimo że dziecko ma już za sobą etap jedzenia papek – są łatwo przyswajalne i przygotowane z zachowaniem surowych norm, a więc bardzo bezpieczne.

Jaką dietę stosować przy biegunce u trzylatka

Trzylatki odżywiają się już niemal tak jak dorośli, rzadko są karmione piersią, choć oczywiście karmienie może by w tym wieku nadal kontynuowane. W przypadku biegunki także trzyletnie maluchy często tacą apetyt. Krótka głodówka nie jest dla nich szkodliwa, jeśli tylko zadbamy o podawanie odpowiedniej ilości napojów. U dzieci trzyletnich poza wodą możemy tez podawać napar z mięty czy rumianku, które działają korzystnie na układ pokarmowy. Działanie wstrzymujące biegunkę ma też napar z suszonych jagód.

Dieta dla trzylatka z biegunką powinna składać się z produktów jak najłatwiejszych do strawienia – wciąż wygrywa kleik ryżowy, gotowane jabłko, marchew czy dynia. Możemy też podać dziecku kisiel z czarnych jagód, bo owoce te hamują biegunkę i działają zatwardzająco. Dobrze sprawdza się też chudy rosół z delikatnym mięsem drobiowym lub lanymi kluseczkami albo kaszką.

 

posts_form

Application