<

Biegunka u niemowlaka - jaki lek podać?

Biegunka u niemowlaka to dolegliwość występująca często i mogąca mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Jak rozpoznać biegunkę u niemowlęcia i jak sobie z nią radzić?

Układ pokarmowy niemowlęcia jest jeszcze bardzo niedojrzały. Dlatego przez pierwsze pół roku życia dziecko powinno być żywione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym dopasowanym dla tej grupy wiekowej. System trawienny nie jest jeszcze gotowy na przyswojenie niczego innego – rekomendacje te są efektem najnowszych badań i różnią się od tego, co pamiętają starsze pokolenia, radzące często młodym rodzicom, by już w trzecim miesiącu życia podawać dziecku np. sok warzywny łyżeczką. Tak wczesne rozszerzenie diety jest niewskazane i może być przyczyną wystąpienia u niemowlęcia biegunki.

Jednak i u niemowląt karmionych zgodnie z zaleceniami biegunka może wystąpić. Rozpoznajemy ją po zwiększonej ilości stolca – u maluchów stolec z zasady jest dość luźny, szczególnie u tych karmionych wyłącznie piersią, dlatego wskaźnikiem do zdiagnozowania biegunki jest liczba wypróżnień. Należy też zwracać uwagę, czy w kale nie znajduje się śluz, krew czy ropa – tego rodzaju biegunka może świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym.

Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?

Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z niemowlęciem w pierwszym półroczu życia, czy w drugim – już na etapie rozszerzania diety. U starszych niemowląt możemy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na biegunkę, czyli odpowiednią dietę. Zdecydowanym numerem jeden jest kleik ryżowy – ryż działa zatwardzająco, a kleik jest lekkostrawny i łagodny dla żołądka. Maluchowi możemy tez podać papkę z gotowanej marchwi lub dyni a także pieczone lub gotowane jabłko. Wymienione produkty są lekkostrawne i działają zatwardzająco, a więc pomogą w zahamowaniu biegunki.

Jaki jest lek na biegunkę dla niemowląt?

W przypadku niemowląt naczelną zasadą jest ograniczenie podawania leków do niezbędnego minimum. U najmłodszych dzieci nie stosuje się żadnych leków działających klasycznie przeciwbiegunkowo, w tym węgla uważanego za łagodny i naturalny środek. Jak zatem postępować? Należy dbać o to, by dziecko nie odwodniło się – to największe niebezpieczeństwo związane z biegunka. A u niemowląt stan odwodnienia może pojawić się bardzo szybko. Niemowlęta karmione piersią przystawiamy jak najczęściej – to pozwoli im uzupełnić utracone płyny, w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym także nie ograniczamy jego ilości. Należy jednak pamiętać, że dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia nie podajemy wody – jest to uważane za element rozszerzania diety.

Zdarza się natomiast, że pediatra zaleca podawanie elektrolitów dedykowanych niemowlętom. To preparaty do rozpuszczenia w wodzie, które dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych nawadniają skuteczniej niż czysta woda i pomagają uzupełnić utracone mikroelementy.

Czy probiotyk pomaga na biegunkę?

Często wśród metod radzenia sobie z biegunką u niemowląt wymienia się probiotyki. Warto podkreślić, że probiotyki nie są lekiem na biegunkę jako takim. Ich działanie polega na wzmacnianiu mikroflory bakteryjnej w jelitach. Jaki ma to związek z biegunką? Przede wszystkim biegunka często jest efektem problemów trawiennych, a prawidłowość procesów trawienia w dużej mierze zależy od dobrze rozwiniętej flory bakteryjnej w jelitach. A warto pamiętać, że gdy dziecko przychodzi na świat jego organizm jest jałowy i dopiero powoli jest kolonizowany przez dobroczynne bakterie. Proces ten wymaga czasu – możemy go wspomóc, podając probiotyki. Dodatkowo dobrze rozwinięta flora bakteryjna wpływa korzystnie na system immunologiczny organizmu, a niska odporność niemowląt sprawia, że są one podatne na infekcje wirusowe, których objawem często jest właśnie biegunka.

Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy, podając probiotyki profilaktycznie, przez dłuższy czas, szczególnie w sezonie jesienno – zimowym, gdy liczna infekcji jest wyjątkowo duża. Oczywiście należy wybrać preparat dedykowany dla niemowląt od pierwszych dni życia i skonsultować się z pediatrą. Dotyczy to podawania jakichkolwiek preparatów niemowlętom.

Krople na biegunkę

Poszukiwane często przez rodziców krople na biegunkę to nic innego jak opisane wyżej probiotyki. Preparaty takie jak Biogaia, czyli probiotyki przeznaczone dla najmłodszych dzieci (możemy je podawać już od pierwszych dni życia) mają postać kropli. Dzięki temu są łatwe do podania – można dodać je do mleka matki lub do mleka modyfikowanego, a także oddawać łyżeczką bez dodatków. Są też znakomicie przyswajalne i szybko wzmacniają florę bakteryjną w jelitach malucha.

Krople Biogaia sprawdzą się też, gdy niezbędne okaże się podanie dziecku antybiotyków – wówczas równolegle prowadzi się terapią probiotykami, co działa osłonowo oraz uzupełnia powstałe braki we florze bakteryjnej. Kurację należy kontynuować także po zakończeniu podawania antybiotyków, by flora bakteryjna miała czas na regenerację.

posts_form

Application