<

Co zrobić gdy noworodek ma zatwardzenie?

Zatwardzenie u noworodka jest bardzo problematyczne, bo dziecko, które ma problemy z wypróżnieniem się jest płaczliwe, marudne, ma trudności ze spaniem, często też nie przybiera prawidłowo na wadze. Podpowiadamy, jak radzić sobie z zatwardzeniem u noworodka.

Czym jest zatwardzenie? O zaparciach mówimy w przypadku braku długotrwałego braku wypróżnień. U noworodków jednak to nie częstotliwość oddawania stolca ma największe znaczenie, a jego wygląd. Jeśli stolec jest zbity, suchy i twardy, a nie papkowaty i miękki, jak powinno to wyglądać na początku życia dziecka, mamy do czynienia z zatwardzeniem. Noworodek cierpiący na zaparcia może więc wypróżniać się codziennie (choć zdarza się oddawanie stolca co dwa – trzy dni), ale widać, że jest to czynność trudna, bolesna, dziecko pręży się, płacze, a wydalany stolec jest twardy i zbity. Sytuacja jest więc bardzo niekomfortowa zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, którzy nie wiedzą, jak wesprzeć maluszka i ukoić jego płacz.

Zatwardzenie u noworodka po mleku modyfikowanym

Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym to zdecydowana większość wszystkich dzieci, które w pierwszym miesiącu życia cierpią na zatwardzenie. Dlaczego tak się dzieje? Nawet najlepsza mieszanka nie jest identyczna pod względem składu z mlekiem matki, nie jest więc w pełni kompatybilna z niedojrzałym jeszcze układem pokarmowym dziecka. Może się więc zdarzyć, że będziemy musieli przetestować różne mieszanki, zanim znajdziemy tę idealną, którą nasze dziecko będzie dobrze trawić.

Problemy z zaparciami i zatwardzeniem u noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym mogą być też wynikiem nieprawidłowego przygotowania mleka, a także źle dobranej butelki, co utrudnia prawidłowe ssanie.

Zatwardzenie u noworodka karmionego piersią

Dzieci karmione piersią bardzo rzadko mają problem z zatwardzeniem. Zaparcia w takiej sytuacji mogą być związane z chorobą Hirschsprung – jest to choroba wrodzona, która polega na braku zakończeń nerwowych w końcowym odcinku jelita grubego, niekiedy wręcz w samej odbytnicy, co utrudnia drożność jelit, a w konsekwencji powoduje przewlekłe zaparcia już od pierwszych dni życia. Dlatego zatwardzenie u noworodków karmionych piersią wymaga pilnej konsultacji z pediatrą.

Oczywiście przyczyny mogą – i często są – inne. Zatwardzenie może pojawić się, gdy dziecko je zbyt mało – należy pamiętać, że mleko to nie tylko pokarm, ale też płyn gwarantujący odpowiednie nawodnienie organizmu. Gdy nawodnienie jest zbyt niskie, stolec może być suchy i trudny do wydalenia. W takiej sytuacji warto skonsultować się z położną laktacyjną lub certyfikowaną doradczynią laktacyjna, by skontrolowała, czy dziecko prawidłowo chwyta brodawkę i odpowiednio ssanie – im wcześniej to zrobimy, tym, szybciej skorygujemy ewentualne błędy i problem się rozwiążę.

Zatwardzenie może być też efektem alergii czy nietolerancji pokarmowej – wówczas pod okiem lekarza zastosowana jest dieta eliminacyjna u matki. Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z obecnymi zaleceniami, nie istnieje „dieta matki karmiącej” – karmiąc piersią, kobieta może jeść w zasadzie wszystko i w większości przypadków nie ma żadnej negatywnej reakcji ze strony organizmu niemowlęcia.

Co robić przy zatwardzeniu u noworodka? 

Tak małemu dziecku nie podajemy bez porozumienia z lekarzem żadnych preparatów przeczyszczających! Nie należy też sugerować się podpowiedziami dziadków, którzy sugerują, by napoić dziecko wodą, wodą z glukozą czy herbatką z koperku albo rumianku. Podanie jakiegokolwiek innego produktu niż mleko matki czy mleko modyfikowane uważane jest za rozszerzanie diety, a na to przyjdzie czas, gdy maluszek ukończy sześć miesięcy. Warto jednak sięgnąć po domowe sposoby na zaparcia.

Dużą ulgę może przynieść dziecku delikatny masaż brzuszka. Masujemy kolistymi, łagodnymi ruchami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Uwaga: jeśli dziecko reaguje na masaż płaczem i wyginaniem się, należy go przerwać. W wypróżnieniu może też pomóc naprzemienne uginanie nóżek dziecka w kierunku brzucha – ruch przypomina ten, jaki wykonujemy ćwicząc „rowerek”. W rozluźnieniu, które sprzyja wypróżnieniu pomaga też ciepło. Dziecku możemy pomóc stosując ciepłą kąpiel, a także okład na brzuszek – na rynku znajdziemy wiele termoforów niemowlęcych odpowiednio małych i w miękkich, puszystych pokrowcach. Jeśli te łagodne metody nie pomagają, należy koniecznie skontaktować się z pediatrą. Przedłużające się zaparcia mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Co na zatwardzenie u noworodka? 

W przypadku dzieci karmionych piersią najskuteczniejszą metodą na zatwardzenie jest zwiększenie częstotliwości przystawiania dziecka do piersi. To ważne, by prawidłowo nawodnić organizm dziecka i doprowadzić do rozluźnienia stolca. To szczególnie istotne, bo w pierwszej fazie ssania mleko jest bardziej wodniste i służy raczej do zaspokojenia pragnienia niż najedzenia się. Dlatego częste przystawianie na krócej skuteczniej nawadnia niż rzadsze, ale zdecydowanie dłuższe sesje noworodka przy piersi.

Co podać na zatwardzenie u noworodka? 

Samodzielnie nie podajemy noworodkowi żadnych leków ani suplementów diety, zdarza się jednak, że przy uporczywych lub przewlekłych zaparciach lekarz zaleci wsparcie farmakologiczne. Zazwyczaj przepisywane są preparaty z laktulozą.

 

posts_form

Application