<

Sposoby na kolkę u niemowlaka

Temat kolek u niemowląt jest często poruszany na rozmaitych forach internetowych. Nic dziwnego, że rodzice szukają informacji o tych uciążliwych – zarówno dla dzieci, jak i dla nich samych – dolegliwości. Atak kolki niemowlęcej potrafi wywołać prawdziwą panikę. Ponieważ dziecko jak gąbka chłonie wszystkie emocje rodziców, w takiej sytuacji najważniejsze jest to, aby mimo wszystko zachować spokój i ulżyć maluszkowi w cierpieniu. Jakie sposoby będą dobre na kolkę u niemowlaka? Niedoświadczeni rodzice często radzą się w tym zakresie u krewnych czy przyjaciół. Niestety, ich hipotezy nie zawsze się sprawdzają. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów kolki niemowlęcej powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza prowadzącego. Dlaczego małe dzieci tak często cierpią z powodu kolek? Co na kolki dla niemowląt zalecają lekarze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz przygotowanym przez nas artykule.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolki są jednym z najczęściej występujących zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Dotykają blisko 40% noworodków i niemowląt, a ich największe nasilenie przypada na okres między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Należy podkreślić, że kolka nie jest chorobą, a jedynie zaburzeniem pracy układu pokarmowego. Choć taki stan po pewnym czasie ustępuje samoistnie, warto dla dobra dziecka nauczyć się go rozpoznawać i łagodzić jego objawy. W skrajnie rzadkich przypadkach (około 5%) objawy kolki mogą mieć podłoże chorobowe. Aby postawić jednoznaczną diagnozę konieczna jest konsultacja pediatryczna.

Kolki u niemowląt – dlaczego występują?

Jak do tej pory nie udało się jednoznacznie określić, jakie są przyczyny występowania kolek u niemowląt. Krąży na ten temat co najmniej kilka koncepcji. Lekarze są zgodni, że kolka niemowlęca najprawdopodobniej związana jest z niedojrzałością układu pokarmowego i niedostatecznym ukształtowaniem mikroflory jelitowej. Do wystąpienia tej przykrej dolegliwości mogą przyczyniać się także inne czynniki, m.in. nieprawidłowa technika karmienia, nadmierne wydzielanie gazów jelitowych (np. na skutek reakcji dziecka na stres matki), nietolerancje i alergie pokarmowe (np. tzw. skaza białkowa) oraz niewłaściwa dieta karmiącej. Wbrew powszechnie panującym opiniom na kolkę niemowlęcą nie ma wpływu sposób karmienia: dolegliwość występuje bowiem zarówno u dzieci karmionych naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym.

Objawy kolki u niemowlaka

Najbardziej typowym objawem kolki niemowlęcej jest nagły, niedający się ukoić płacz lub krzyk. Dziecko jest bardzo niespokojne, ma wzdęty brzuszek, pręży się i podkurcza nóżki. Zgodnie z definicją, o problemach układu pokarmowego świadczy płacz trwający dłużej niż trzy godziny, występujący minimum trzy razy w tygodniu przez okres co najmniej trzech tygodni. Objawy najczęściej nasilają się późnym popołudniem lub wieczorem. Nagły atak kolki niemowlęcej jest bardzo stresujący dla rodziców. Gdy kolejne próby uspokojenia maleństwa nie przynoszą rezultatów, zaczynają pojawiać się najgorsze możliwe wizje. W takiej sytuacji każdy, nawet pięciominutowy płacz może stać się powodem do paniki. I choć opiekunowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kolki za jakiś czas miną, okres tych kilku tygodni gdy dolegliwości są najbardziej nasilone jest dla nich ogromnym wyzwaniem. Przetrwanie tego czasu z pewnością nie jest łatwe, dlatego warto dowiedzieć się, co na kolki dla niemowląt polecają lekarze. Konsultacja ze specjalistą z pewnością zmniejszy niepokoje i lęki rodziców.

Jak postępować gdy dziecko ma kolkę

Co dobre na kolki u niemowląt? Choć nie istnieje jedna skuteczna metoda zapobiegania kolkom niemowlęcym, warto postarać się nieco załagodzić jej objawy. Przede wszystkim nie należy dawać się ponosić emocjom. Wielu rodziców powie zapewne, że łatwiej mówić niż robić. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, że okres kolkowy do dla rodziców ogromne wyzwanie – i fizyczne, i emocjonalne. Jednak nerwowa atmosfera wcale nie pomaga maleństwu, a może jedynie nasilić intensywność objawów. Każdy rodzic może się zdenerwować, zwłaszcza gdy dziecko kolejną godzinę zanosi się przeraźliwym płaczem lub krzykiem bez widocznego powodu. Pamiętajmy jednak, by pod żadnym pozorem nie wyładowywać swoich frustracji na niemowlęciu. Zadbajmy natomiast o to, aby każde z rodziców mogło w ciągu dnia po prostu chwilę odpocząć od dziecka z kolką. Doskonałym pomysłem będzie na przykład opiekowanie się maleństwem na zmianę. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa pojawienia się kolki należy zadbać o właściwą technikę karmienia. Warto zainwestować w odpowiednio wyprofilowaną butelkę i specjalny „antykolkowy” smoczek, zapobiegające przedostawaniu się do mleka pęcherzyków powietrza. W trakcie karmienia należy zadbać o ograniczenie bodźców pochodzących z otoczenia. W razie ataku kolki postarajmy się zapewnić maluszkowi poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Utulenie, łagodne kołysanie, delikatne masowanie brzuszka i ogrzanie go ciepłą pieluchą są tym, co na kolkę u niemowlaka stosowały już nasze prababcie. Takie działania powinny przynieść ulgę maleństwu i pomóc rodzicom w przetrwaniu trudnych tygodni.

Kolka u miesięcznego dziecka

Naukowcy od dawna prowadzą badania nad tym, co dobre na kolki dla niemowlaka. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Liczne badania kliniczne potwierdziły, że dla osiągnięcia stanu równowagi mikroflory jelitowej małych dzieci można stosować preparaty probiotyczne zawierające specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii Lactobacillus reuteri. Podczas kolejnej wizyty u pediatry koniecznie zapytaj lekarza co na kolki u miesięcznego dziecka.

posts_form

Application