<

Sposoby na biegunkę u rocznego dziecka

Biegunki są jednym z najbardziej nieprzyjemnych problemów przydarzających się niemowlętom i kilkulatkom. Taki stan jest bardzo stresujący nie tylko dla dziecka, lecz także dla jego rodziców. Gdy rozwolnienie pojawia się u rocznego malucha opiekunowie łatwo wpadają w panikę. Należy jednak wiedzieć, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze stanem ostrym czy przewlekłym, przyczyny tej dolegliwości mogą być różne. Każdy rodzaj rozwolnienia bardzo osłabia organizm, dlatego warto postarać się jak najszybciej załagodzić dolegliwości. Chcesz poznać najlepsze domowe sposoby na biegunkę u rocznego dziecka? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Kiedy mamy do czynienia z biegunką?

Biegunką określa się stan, gdy dziecko kilka razy w ciągu dnia oddaje mocno rozwodniony stolec. Jest to naturalna reakcja układu pokarmowego uruchamiana w kontakcie z toksycznymi substancjami lub czynnikami chorobotwórczymi przedostającymi się do organizmu. Zgodnie z definicją sformułowaną przez WHO, aby mówić o rozwolnieniu ilość wypróżnień u dziecka karmionego sztucznie musi przekraczać trzy na dwanaście godzin. Epizodów biegunkowych nie można lekceważyć, ponieważ taka dolegliwość może doprowadzić do szybkiego wyczerpania i odwodnienia dziecka.

Dlaczego dzieci mają biegunki?

Biegunka u rocznego dziecka najczęściej pojawia się w następstwie różnego rodzaju zakażeń. Czynnikiem wywołującym rozwolnienie mogą być zarówno wirusy, jak i bakterie czy inne drobnoustroje. Statystyka pokazuje, że tego rodzaju przypadłości atakują dzieci głównie w okresie jesiennym i zimowym. Rzadziej rozwolnienie może pojawić się w przebiegu chorób niezwiązanych z układem trawiennym, np. zapaleniem ucha środkowego. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie organizm jest osłabiony innymi infekcjami. Wśród innych przyczyn biegunek u rocznych dzieci wymienia się także zatrucia pokarmowe oraz zwykłą niestrawność. Dolegliwości biegunkowe mogą wreszcie wystąpić na skutek powikłań po stosowaniu niektórych leków. Częstym działaniem niepożądanym są zwłaszcza biegunki po leczeniu antybiotykami.

Biegunka ostra

Gdy dolegliwości utrzymują się nie dłużej niż dwa tygodnie mamy do czynienia z biegunką w formie ostrej. Najczęściej jest ona wywołana zakażeniami wirusowymi (głównie przez rotawirusy) lub bakteryjnymi (przede wszystkim pałeczkami Salmonelli, E. coli i Shigelli). Ostre rozwolnienie u rocznego dziecka może wystąpić także z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Ten typ biegunki powoduje największe ryzyko utraty wody z organizmu, dlatego w trakcie jej przebiegu należy dbać o odpowiednie nawadnianie maleństwa.

Biegunka przewlekła

O biegunce przewlekłej mówimy wtedy, gdy objawy trwają ponad cztery tygodnie. Taki stan może być spowodowany wniknięciem do organizmu pasożytów (m.in. pełzaków czerwonki, tasiemców i lamblii), wyjątkowo intensywnej nadwrażliwości na określone składniki pokarmowe (u rocznych dzieci są to głównie białka mleka krowiego), zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy, zespołem jelita drażliwego, mukowiscydozą lub celiaklią. Biegunka przewlekła może doprowadzić do zahamowania przyrostu masy ciała lub zatrzymania wzrostu dziecka.

Jak rozpoznać biegunkę u rocznego dziecka?

Oprócz zwiększonej częstotliwości oddawania stolca, w czasie epizodu biegunkowego zmienia się także jego konsystencja. Ponieważ w dużej części składa się on z wody, na pieluszce można zauważyć szarą, wilgotną obwódkę tworzącą się wokół kału. Stolec zawiera zwykle nadtrawione resztki pokarmu, może pojawić się w nim także domieszka krwi, ropy lub śluzu.

Co robić, gdy dziecko ma biegunkę?

Szukając sposobów na rozwolnienie u najmłodszych warto odnieść się do wiedzy i doświadczenia pediatrów. Co na biegunkę dla rocznego dziecka zalecają lekarze? Najważniejszą kwestią jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. W przypadku rocznego dziecka należy podawać dodatkową porcję płynu w ilości 50 – 100 ml po każdym luźnym stolcu. Podczas epizodów biegunkowych nie należy zmieniać diety maleństwa: dziecko powinno otrzymywać to samo mleko modyfikowane lub być tak samo karmione piersią jak dotychczas. Aby przyspieszyć zakończenie biegunki warto podawać zalecane przez lekarzy preparaty probiotyczne, przede wszystkim te zawierające szczepy Lactobacillus reuteri (L. reuteri). Probiotyki są wskazane zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się biegunka po antybiotyku u rocznego dziecka. W takim okresie należy zadbać też o skórę maleństwa. Ponieważ rozwolnienie powoduje utratę wody, warto po każdym wypróżnieniu lub zmianie pieluszki przemyć skórę i nasmarować pupę dziecka ochronnym kremem. Pamiętajmy, że przy biegunce bardzo łatwo o zarażenie innych domowników, dlatego po każdym kontakcie z pieluchą dokładnie myjmy ręce.

Biegunka u rocznego dziecka a ząbkowanie

Prawdziwą zmorą rodziców są epizody biegunki u dziecka w okresie ząbkowania. Zachowanie malucha w tym czasie znacznie się zmienia: jest rozdrażniony, niespokojny i wyjątkowo marudny. U większości dzieci pojawia się wtedy również rozwolnienie. Taki stan trwa zazwyczaj do kilku dni. Po tym czasie u maleństwa zwykle pokazuje się nowy ząbek. W tym trudnym okresie należy otoczyć dziecko troskliwą opieką i zapewnić mu spokój.

Biegunka u rocznego dziecka – kiedy do lekarza?

W przypadku biegunki u bardzo małego dziecka nie należy zwlekać z wizytą u pediatry. Natychmiastowa konsultacja lekarska jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy dziecko wymiotuje, jest osłabione, apatyczne i nie chce jeść. Specjalistę należy wezwać również wtedy, kiedy biegunce rozwolnieniu towarzyszy gorączka powyżej 38°C. Jeśli dziecko ma zaburzenia świadomości lub zapadnięte gałki oczne bezzwłocznie zgłaszamy się z nim do szpitala.

posts_form

Application