<

Najlepsze sposoby na kolkę u noworodka

Kolki u noworodków są bardzo częstą (i uciążliwą) dolegliwością dzieci między trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia. Typowe objawy to nagły, trudny do ukojenia płacz oraz napadowy krzyk, nasilające się zwłaszcza wieczorami i w porze popołudniowej. Mówi się, że na kolki u noworodka nie istnieje skuteczne lekarstwo – ten stan po prostu trzeba przeczekać. Najczęściej bywa tak, że po kilku lub kilkunastu tygodniach dolegliwości samoistnie łagodnieją, po czym całkowicie ustępują. Większość rodziców bardzo ciężko znosi jednak okres kolkowy. Niewyspanie, stres i przemęczenie sprawiają, że opiekunowie stają się coraz bardziej bezradni wobec rozdzierającego płaczu maleństwa. Chcąc dowiedzieć się, co jest dobre na kolki u noworodka, sięgają po Internet. Przeszukiwanie kolejnych forów i grup dyskusyjnych i stosowanie się do znalezionych tam porad często nie przynosi żadnych rezultatów. Wyczerpani rodzice wypróbowują wszystkie metody po kolei: masowanie, kołysanie, huśtanie, tulenie, kilkugodzinną jazdę samochodem czy umieszczanie przy łóżeczku włączonej suszarki – wszystko z nadzieją na to, że maluszek wreszcie przestanie płakać. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, co na kolkę u noworodka polecają lekarze. Niniejszy artykuł przygotowaliśmy w oparciu o najnowszą wiedzę pediatryczną.

Jak rozpoznać kolkę u noworodka?

Warto zacząć od tego, że kolka u noworodka nie jest chorobą, lecz zaburzeniem czynnościowym układu pokarmowego. Taki stan jest jednak bardzo przykry dla maluszka, dlatego warto nauczyć się go rozpoznawać i łagodzić jego objawy. Płacz to dla dziecka podstawowe narzędzie komunikacji. Za jego pomocą noworodek usiłuje przekazać rodzicom jakąś ważną informację. Wyjątkowo intensywny może wskazywać na dolegliwości bólowe, pojawiające się pomimo zaspokojenia potrzeb maleństwa. Opiekunowie często niesłusznie uważają, że dziecko płacze tylko dlatego, że jest głodne. W rzeczywistości może ono wyrażać w ten sposób znacznie więcej. Gdy noworodek kilka razy w tygodniu mocno płacze, a na dodatek jest niespokojny i rozdrażniony, być może jest to sygnał o dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. W trakcie ataku kolki dziecko podkurcza nóżki i pręży całe ciałko. Jego brzuszek jest napięty, a buzia zaczerwieniona. Wynika to z bólu, jaki towarzyszy skurczom jelit. Rodzicom bardzo trudno jest uspokoić zanoszące się płaczem maleństwo. Co na kolki dla 2 tygodniowego noworodka? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przyczyny kolek u noworodków

Aby zrozumieć, co powoduje kolki u noworodka, warto sięgnąć do źródeł medycznych. Co prawda lekarzom nie udało się jeszcze ustalić jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości, na ten temat istnieje jednak sporo hipotez. Przede wszystkim uznaje się, że kolki są związane z niedojrzałością układu pokarmowego. Należy wiedzieć, że jego rozwój nie kończy się w chwili narodzin, lecz trwa jeszcze przed kilka lat życia dziecka. Doskonalenie funkcjonowania przewodu trawiennego odbywa się wraz z kształtowaniem się mikroflory jelitowej. Obydwa czynniki są niezbędne do prawidłowego wchłaniania substancji niezbędnych do działania całego organizmu. Układ trawienny noworodków nie działa jeszcze w pełni sprawnie, może więc w różny sposób reagować na przyjmowany pokarm. Wśród czynników mających wpływ na występowanie kolek u noworodków znajdują się także niewłaściwa technika karmienia. Problem może pojawić się zarówno przy mleku naturalnym, jak i modyfikowanym. Inna teoria głosi, że kolki mogą pojawiać się w następstwie alergii na niektóre składniki pokarmowe, np. białka mleka krowiego spożywane przez karmiącą matkę. Pojawienie się bolesnych skurczy jelit może mieć także związek z nietolerancją laktozy. Przyczyną kolek u noworodków może być wreszcie połykanie przez dziecko dużej ilości powietrza w trakcie karmienia. Gdy maluch je zbyt łapczywie, wraz z mlekiem do jego przewodu pokarmowego przedostają się pęcherzyki powietrza. Wzmagają one wzdęcia i powodują powstawanie gazów. Z dalszej części artykułu dowiesz się, co na kolki dla noworodka jest najskuteczniejsze.

Jak postępować gdy noworodek ma kolkę?

Twoje dziecko cierpi z powodu dolegliwości układu trawiennego? Powiedz o tym pediatrze podczas wizyty i dowiedz się, co na kolkę dla noworodka zalecają specjaliści. Lekarz w pierwszej kolejności wykluczy inne przyczyny bólu brzuszka, a następnie podpowie, jakie metody są najlepsze na kolki dla noworodka. Jak wspomnieliśmy, nie istnieje żaden lek na skurcze jelit pojawiające się w tzw. „okresie kolkowym”. Nasilenie objawów można jednak zmniejszyć – wystarczy kilka prostych sposobów. Oto kilka z nich:

  • zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa: weź je na ręce i przytulaj,

  • masuj brzuszek maluszka przez około 10 minut (ruch okrężny zgodnie ze wskazówkami zegara),

  • delikatnie kołysz i huśtaj maleństwo w ramionach,

  • zadbaj o spokojną atmosferę podczas karmienia: usiądź z dzieckiem w cichym pokoju, włącz kojącą muzykę,

  • ogranicz dziecku ilość bodźców zewnętrznych,

  • po karmieniu trzymaj dziecko na rękach w pozycji pionowej i poczekaj, aż mu się odbije,

  • ułóż noworodka na brzuszku i łagodnymi ruchami masuj jego plecy,

  • ogrzej brzuszek maluszka ciepłą pieluchą lub termoforem.

Co jest dobre na kolkę dla noworodka?

Skuteczne sposoby na kolki u noworodka pomogą zminimalizować dyskomfort związany z problemami trawiennymi. To szczególnie ważne w przypadku najmniejszych dzieci, które nie są w stanie zakomunikować nam informacji o swoim złym samopoczuciu inaczej niż przez płacz. Zaniepokojeni rodzice często nie mają pojęcia, co na kolkę dla 3 tygodniowego dziecka przyniesie najlepsze rezultaty. Gdy pomimo podejmowania wielu działań dolegliwości maluszka nie przemijają, warto zasięgnąć opinii lekarza. Specjalista najlepiej powie, co robić na kolki u noworodka aby skutecznie ulżyć dziecku w cierpieniu. Postępując zgodnie z jego zaleceniami załagodzimy objawy tego nieprzyjemnego – zarówno dla dziecka, jak i dla nas samych – doświadczenia.

posts_form

Application