<

Jak uniknąć kolek u noworodka?

Kolki stanowią bardzo częstą dolegliwość u małych dzieci. Pojawiają się zarówno u noworodków, jak i u niemowląt. Choć taki stan nie jest groźny dla zdrowia i zwykle ustępuje samoistnie, jest przyczyną ogromnego stresu i niepokoju dla rodziców. Nagły atak kolki wiąże się z dużym dyskomfortem dla maluszka, dlatego warto wiedzieć jak, jak można jej przeciwdziałać. Czytaj dalej by poznać skuteczne sposoby na kolkę niemowlęcą.

Czym jest kolka u noworodka?

Kolki u noworodków są jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Występują u 40% dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Ponieważ nie towarzyszą im zmiany morfologiczne w narządach, nie są uznawane za chorobę, lecz za zaburzenie czynnościowe. W przypadku kolek nie stwierdza się odchyleń w wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych, które mogłyby wskazywać na rozwój jakiegokolwiek schorzenia.

Jakie są przyczyny kolek u noworodków?

Dokładne przyczyny kolek u noworodków nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Dolegliwość zazwyczaj pojawia się około 3 tygodnia życia i może trwać do około 3 miesiąca. Kolki przytrafiają się zarówno dzieciom karmionym piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Lekarze najczęściej skłaniają się ku teorii, że taki stan może wynikać z niedostosowania przewodu pokarmowego do przyjmowania pokarmu. Układ trawienny dziecka rozwija się jeszcze długo po narodzinach. Zanim mikroflora jelitowa w pełni się ukształtuje, musi upłynąć pewna ilość czasu. Rola, jaką pełni układ pokarmowy dziecka, a więc trawienie i wchłanianie substancji niezbędnych do rozwoju i funkcjonowania całego organizmu, w pierwszych tygodniach życia jest wyjątkowo trudna. Ponieważ układ ciągle dojrzewa i zmienia się jego mikroflora bakteryjna, podczas trawienia mogą pojawiać się pewne zaburzenia czynnościowe, między innymi kolki. Specjaliści uważają, że kolki u noworodków mogą występować także w związku z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka krowiego (skazą białkową). Pojawieniu się kolek może sprzyjać także niewłaściwa technika karmienia – czyli taka, gdy do żołądka wraz z pokarmem może przedostawać się powietrze. Kolki mogą wystąpić również na skutek nadmiaru bodźców zewnętrznych podczas karmienia, jak również stresu matki i jej niewłaściwej diety. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak uniknąć kolek u noworodka.

Kolki u noworodków: jak rozpoznać?

Atak kolki u noworodka bardzo łatwo rozpoznać. Towarzyszy jej nagły, nawracający płacz dziecka, utrzymujący się powyżej trzech godzin na dobę i występujący minimum trzy razy w tygodniu. Maluszek wyraźnie cierpi, a wysiłki rodziców pragnących go uspokoić nie przynoszą większych efektów. Dziecko jest niespokojne i drażliwe, zaczyna też grymasić przy jedzeniu. Płacz pojawia się bez wyraźnej przyczyny, najczęściej wieczorem lub późnym popołudniem, i jest bardzo trudny do ukojenia. Z powodu bólu brzuszka noworodek pręży się i podkurcza nóżki. Poza tym dziecko rozwija się prawidłowo: nie ma podwyższonej temperatury, a wyniki badań mieszczą się w normie.

Co robić w razie ataku kolki u noworodka?

Gdy u naszego maluszka pojawi się kolka, postarajmy się przede wszystkim zachować spokój. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego nasze zdenerwowanie z pewnością udzieli się także jemu. Panika w niczym tu nie pomaga, a stres może jedynie zaszkodzić. W sytuacji wystąpienia kolki u noworodka należy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Dziecko należy utulić, można też wykonać delikatny masaż brzuszka.

Zapobieganie kolkom u noworodków

Szukając odpowiedzi na pytanie jak uniknąć kolki u noworodka rodzice często spotykają się z opiniami, że takiemu stanowi właściwie nie można przeciwdziałać. Nie do końca jest to zgodne z prawdą: pomimo, że kolka jest bardzo częstą dolegliwością i nie istnieje jeden sprawdzony sposób dający 100% pewności, że dziecko nie będzie jej miało, możemy podjąć pewne działania zmniejszające prawdopodobieństwo jej wystąpienia. W przypadku dzieci karmionych piersią ogromnie ważne jest przestrzeganie przez matkę odpowiedniej diety. Powinna być przede wszystkim lekkostrawna i nie zawierać zbyt dużych ilości nabiału. Najlepiej zrezygnować też z produktów powodujących wzdęcia. Samo karmienie powinno odbywać się w spokojnej atmosferze, bez zbędnego pośpiechu i stresu. Gwarantujemy, że opanowanie matki pozytywnie wpłynie na samopoczucie dziecka. Jeśli zdecydowałaś się karmić maluszka mlekiem modyfikowanym, pamiętaj, by stosować odpowiednie butelki i specjalnie wyprofilowane smoczki. Warto zainwestować w tzw. butelki i smoczki antykolkowe, zapobiegające przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do mleka. Równie ważny jest czas po karmieniu: dziecko należy nosić w pozycji pionowej aż do momentu odbicia oraz układać je na brzuszku w celu ułatwienia wydostawania się gazów. Zadbaj także o stałe pory karmienia. Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka nietolerancję laktozy lub skazę białkową, należy używać mleka o obniżonej zawartości tych składników. Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu pozwoliła ci poznać kilka prostych sposobów na to, jak uniknąć kolki u niemowląt.

posts_form

Application