<

Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka? - domowe sposoby

Kolki niemowlęce są bardzo częstą przypadłością dzieci w pierwszych miesiącach życia. Szacuje się, że taki problem może dotyczyć blisko 40% noworodków. Pomimo tego, że kolki nie są chorobą, dla większości rodziców stanowią poważny powód do niepokoju. W okresie kolkowym dziecko staje się niespokojne, drażliwe i ciężko jest je uspokoić. Wszystko z powodu silnego, napadowego bólu brzuszka, o którym maluszek informuje rodziców jedynym znanym mu sposobem: głośnym płaczem lub krzykiem. Mimo tego, że problem jest zwykle przejściowy i po pewnym czasie sam ustępuje, trudno zachować spokój i nie reagować na cierpienie maleństwa. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja stanowi ogromne obciążenie dla rodziców. Kolejna nieprzespana noc i bezskuteczne próby uspokojenia maleństwa powodują, że opiekunowie zaczynają czuć się zupełnie bezradni. Na szczęście istnieją pewne sprawdzone domowe sposoby na kolkę u niemowlaka pozwalające zminimalizować przykre dolegliwości. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, dlatego skuteczne mogą być różne metody. Jak złagodzić kolki u niemowląt? Jakie są sposoby na kolkę u noworodka? Przekonaj się, że to prostsze niż myślisz!

Kolka u niemowlaka – co robić?

Kolka to nic innego jak czynnościowe zaburzenie układu pokarmowego objawiające się bolesnym skurczem jelit. Dolegliwość najczęściej pojawia się u dzieci między 2. a 6. tygodniem życia, zwykle w porze popołudniowej i wieczornej. W okresie największego nasilenia objawów ataki mogą pojawiać się także w ciągu dnia. W większości przypadków dokuczliwości przemijają samoistnie gdy niemowlak ukończy sześć miesięcy. Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na kolkę u niemowlaka?

Kolka noworodka – co robić? Czy można jej zapobiec?

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na kolki niemowlęce. Wpisując w wyszukiwarkę „kolka u niemowlaka co robić forum” znajdziemy zapewne mnóstwo porad i sugestii. Warto jednak sięgnąć w tym zakresie do wiedzy medycznej. Wyniki wielu badań potwierdzają, że najwyższą skuteczność można osiągnąć dzięki zadbaniu o prawidłowy rozwój mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego dziecka. W przypadku niemowląt karmionych naturalnie chodzi przede wszystkim o przestrzeganie przez matkę odpowiedniej diety (np. unikanie spożywania produktów wzdymających). Dobrym rozwiązaniem jest także podawanie noworodkowi preparatów zawierających szczepy bakterii probiotycznych Lactobacillus reuteri.

Kolki u niemowląt – jak pomóc? Jakie objawy?

Aby móc jak najszybciej podjąć działanie, trzeba w pierwszej kolejności właściwie rozpoznać problem. Najbardziej typowym objawem kolki niemowlęcej jest przejmujący, długotrwały płacz. Specjaliści zalecają stosować się tu do zasady „trzech trójek”: płacz trwa minimum trzy godziny, pojawia się co najmniej trzy razy w tygodniu, a dolegliwości utrzymują się przez nie mniej niż trzy tygodnie. Noworodek pręży całe ciało, podkurcza nóżki, a jego brzuszek staje się napięty. Często epizodowi kolki towarzyszy intensywniejsze niż zwykle oddawanie gazów. Niekiedy atak kończy się zrobieniem kupki. Poza dokuczliwościami ze strony układu pokarmowego dziecko rozwija się prawidłowo, a wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych są w normie. Mając świadomość, że taki stan jest przejściowy, rodzice powinni przede wszystkim zachować spokój. Panika opiekunów może tylko nasilić stres dziecka, potęgując jego nieprzyjemne doznania. Pamiętajmy, że w zdecydowanej większości przypadków objawy nie są związane z żadną chorobą – to po prostu zwykła kolka noworodka. Co robić, by temu zaradzić? Jak pobyć się kolki u niemowlaka?

Jak przetrwać kolki u noworodka?

Na forach poświęconych tematyce parentingowej często pojawiają się głosy, że na kolki najbardziej narażone są noworodki karmione naturalnie. W rzeczywistości takie dolegliwości występują niezależnie od rodzaju pokarmu. Młodzi rodzice często przyznają, że kolki u dziecka to jeden z najgorszych koszmarów, jaki przyszło im przeżyć. Bezsilność, zmęczenie, złość i frustracja, że nic nie można zrobić – te uczucia znane są każdemu. Jednak pomimo tego, że taki stan jest uciążliwy dla całej rodziny należy mieć świadomość, że prędzej czy później wszystko wróci do normy. Zadaniem rodziców w tym trudnym czasie jest przede wszystkim otoczenie dziecka opieką i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Warto zajmować się niemowlakiem na zmianę, by każde z opiekunów miało szansę choć przez chwilę odpocząć. To wszystko brzmi dobrze, ale co zrobić na kolkę u niemowlaka podczas jej ataku?

Atak kolki u niemowlaka – jak pomóc?

Aby załagodzić ból brzuszka u maluszka warto wypróbować znane i sprawdzone domowe sposoby na kolkę u niemowląt. Podczas napadu należy zadbać przede wszystkim o uspokojenie i wyciszenie dziecka. Warto w tym celu ograniczyć dopływ bodźców zewnętrznych i zapewnić maleństwu troskliwą opiekę. Sprawdzony sposób na kolkę u noworodka to tulenie, noszenie, kołysanie i łagodne huśtanie. Można pomasować brzuszek dziecka kolistymi ruchami (dłonie warto nasmarować wcześniej oliwą) i ogrzać go termoforem lub ciepłą pieluchą. Po karmieniu nosimy dziecko na rękach aż do momentu odbicia powietrza. Aby zminimalizować ilość powietrza połykanego wraz z pokarmem warto stosować specjalne butelki i smoczki antykolkowe. Gdy domowe sposoby na kolki niemowlęce nie zadziałają nie wahajmy się poprosić o pomoc lekarza prowadzącego dziecko. Konsultacja z pediatrą z pewnością pomoże rozwiać nasze wątpliwości.

posts_form

Application