<

Oś skóra-jelita

Zdrowie i promienność - wewnątrz i na zewnątrz

Często zapominamy, że nasza skóra jest niezwykle istotnym, funkcjonującym organem. W rzeczywistości jest to największy organ w ciele człowieka, stanowiący 6-10% masy ciała. W przeciwieństwie do innych, możesz obejrzeć i dotknąć swojej skóry w dowolnym momencie. Dzięki temu jest ona dobrym wskaźnikiem tego, co dzieje się w twoim ciele - szczególnie w jelitach. Problemy skórne, takie jak plamy i przebarwienia, zaczerwienienie twarzy, sucha, swędząca lub nawet łuszcząca się skóra mogą być oznaką, że stan mikroflory jelitowej nie jest najlepszy. Na szczęście wiele można zrobić, aby twoja skóra wyglądała i czuła się lepiej od środka.

Co to jest mikrobiota?

Nasze ciała są domem dla wielu różnych mikroorganizmów, które są łącznie określane jako mikrobiota. Większość tych mikroorganizmów to bakterie. Uważa się, że nasza mikrobiota - często określana jako organ sam w sobie - składa się z około 40 bilionów bakterii (400-4000 różnych gatunków), stanowiących jeden kilogram masy naszego ciała. Większość z nich znajduje się w jelitach, ale duża liczba znajduje się również na skórze. Zarówno nasze jelita, jak i skóra odgrywają istotną rolę w układzie odpornościowym naszego organizmu i często są pierwszą linią obrony przed niekorzystnymi warunkami. Więc mają ze sobą dużo więcej wspólnego, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Oś jelita-skóra

Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego, że jelita dadzą o sobie słyszeć (lub zobaczyć) za pośrednictwem skóry.

Podstawową funkcją przewodu pokarmowego jest wchłanianie składników odżywczych ze spożywanych pokarmów, poprzez wydobywanie z nich elementów potrzebnych organizmowi do wzrostu, regeneracji i codziennego funkcjonowania. We współczesnym świecie jesteśmy narażeni na ogromną liczbę czynników, które mogą wpływać na zdolność naszych jelit do wchłaniania składników odżywczych, podczas gdy szybkie życie i powszechny dostęp do gotowych posiłków o niskiej wartości odżywczej i fast foodów często powodują, że w naszej diecie brak jest składników odżywczych, których organizm naprawdę potrzebuje. Połączenie tych dwóch czynników może postawić twój organizm w sytuacji, w której musi on ustalić, które organy otrzymają te składniki odżywcze w pierwszej kolejności. Oczywiście podstawowe narządy, takie jak serce i mózg, mają pierwszeństwo, podczas gdy inne, takie jak włosy, paznokcie i skóra, najbardziej odczuwają tego skutki.

Dolna część jelita jest odpowiedzialna za wydalanie substancji, których organizm już nie potrzebuje, aby nie pozostawały w nim zbyt długo. Idealnie jest, jeśli wypróżnienia mają miejsce przynajmniej raz dziennie, ale współczesny styl życia może prowadzić do nieco spowolnionego trawienia. Zbyt szybkie jedzenie, bez właściwego żucia, dieta o niskiej zawartości błonnika, brak ruchu i niewystarczająca ilość wody - wszystko to może sprawić, że nasz układ trawienny stanie się nieco powolny. Jeśli takie zbędne produkty przemiany materii pozostają w jelitach dłużej, niż to konieczne, organizm może ponownie wchłonąć niektóre substancje, których próbował się pozbyć. Takie odpady pozostające w krwiobiegu często dają znać o sobie na naszej skórze.

Jak już wspomnieliśmy, jelita są domem dla całej masy bakterii, które podobnie jak wszystkie części ludzkiego ciała przechodzą ciągłe procesy odnowy i regulacji. Twoje ciało dąży do utrzymania odpowiedniej proporcji między bakteriami endogennymi a bakteriami potencjalnie szkodliwymi, które codziennie się do niego dostają. Nadmierny wzrost szkodliwych bakterii może niekorzystnie wpływać na trawienie i na samą barierę jelitową. Jest to kolejna droga, którą niepożądane substancje mogą przedostać się do krwiobiegu. Oczywiście, twoje ciało szuka najszybszego sposobu ich usunięcia, a to często oznacza - przez skórę.

Zdrowe jelito dla zdrowego blasku

Tak więc, jak widać, wszystkie kremy i płyny na świecie mogą okazać się mało pomocne, jeśli brzuch nie jest zadowolony. Dobrą wiadomością jest to, że szereg małych zmian może mieć duże znaczenie.

  • Stosuj zrównoważoną dietę bogatą w błonnik. Zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w zdrowej diecie jest doskonałym krokiem w kierunku szczęśliwych jelit. Owoce i warzywa są najbogatszym źródłem składników odżywczych, dlatego włącz do swojej diety ich szeroki wybór, w całym wachlarzu kolorów. Inna żywność nieprzetworzona, jak pełne ziarna, soczewica, orzechy, małe ilości chudego mięsa i nierafinowane oleje, również jest świetna. Błonnik jest także kluczem do utrzymania układu trawiennego w ruchu i usuwania nadmiaru zbędnego pokarmu z organizmu.
  • Unikaj pokarmów, które mogą podrażniać przewód pokarmowy. Tuszące lub zawierające dużo tłuszczu potrawy, sztuczne cukry i bardzo pikantne dania mogą podrażniać jelita. Inne produkty powodujące wytwarzanie gazów, takie jak fasola i warzywa kapustne (np. brokuły, kapusta), mogą okazać się dla niektórych ciężkostrawne, dlatego warto przyjrzeć się, w jaki sposób organizm na nie reaguje.
  • Żuj to, co jesz! Trawienie zaczyna się w jamie ustnej, i jest to dla twojego ciała możliwość mechanicznego rozdrobnienia żywności, zanim przejdzie ona do układu trawiennego, gdzie zadanie to spoczywa na enzymach i kwasach. Ponieważ chcemy, aby żywność była trawiona tak szybko, jak to możliwe, nie pozostawiając po sobie żadnych odpadów, należy zadbać, aby zanim dotrze ona do żołądka, znalazła się w jak najmilejszych kawałkach. A więc nie spiesz się!
  • Dostarczaj swojemu ciału odpowiednią ilość H2O. Wiemy, że słyszysz to cały czas, ale woda jest po prostu niezbędna dla całego ciała, w tym jelit. Odgrywa ważną rolę w trawieniu i usuwaniu produktów przemiany materii, więc zadbaj, aby wypijać jej wystarczająco dużo. Spróbuj zastąpić napoje gazowane wodą zawierającą owoce lub liście mięty, lub filiżankę kawy herbatą ziołową - są to świetne sposoby na zwiększenie spożycia wody.
  • Ruszaj się! Dużo ruchu również może wspomagać ruch w układzie pokarmowym. Ale to nie musi być maraton. W rzeczywistości badania sugerują, że nadmierne ćwiczenia mogą również negatywnie wpływać na mikroflorę jelitową. Więc wybierz coś umiarkowanego - trucht w parku, zajęcia jogi, a nawet grę w tenisa stołowego.
  • Ciało i umysł. Związek między naszym układem pokarmowym a naszym samopoczuciem emocjonalnym jest coraz częściej przedmiotem badań. Wiemy już, że stresujące okresy w naszym życiu mogą prowadzić do wyprysków lub wykwitów na skórze. Zadbaj, aby odpoczywać wystarczająco dużo, i podejmij kroki w celu zmniejszenia stresu w swoim życiu. Medytacja, ćwiczenia oddechowe lub relaksujący spacer na świeżym powietrzu - każda z nich to doskonałe opcje, ale wybierz to, co działa dla ciebie.

Suplementacja

Jeśli uważasz, że Twoja skóra mówi ci, że twoja mikrobiota nie czuje się najlepiej, możesz wyciągnąć do swoich bakterii jelitowych pomocną dłoń. Produkty BioGaia zostały opracowane w celu uzupełnienia flory jelitowej organizmu. Zawierają one szczep bakterii kwasu mlekowego o nazwie Lactobacillus reuteri Protectis, który naturalnie występuje w przewodzie pokarmowym u ludzi, dzięki czemu szczególnie dobrze czuje się i rozwija w tej części ciała.

posts_form

Application