<

Dolegliwości brzuszne

Dolegliwości brzuszne u dzieci i młodzieży

Okresowy dyskomfort w jamie brzusznej jest normalną częścią dzieciństwa, której w pewnym momencie doświadcza każde dziecko. W przypadku większości dzieci i młodzieży dyskomfort w jamie brzusznej ustępuje samoistnie, ale u niektórych utrzymuje się przez dłuższy czas. Aż 28% dzieci i młodzieży doświadcza dolegliwości żołądkowych co tydzień, i jest to najczęstszy powód, dla którego rodzice zabierają dzieci do lekarza. Dolegliwości brzuszne są nie tylko nieprzyjemne; kiedy występują często, mogą negatywnie wpłynąć również na inne aspekty życia dziecka

Jak wiemy, każde dziecko jest inne, i tak samo różnić się będą dolegliwości brzuszne. U niektórych pojawiają się one nagle; u innych dzieci dyskomfort nasila się z czasem. Epizody dyskomfortu w jamie brzusznej zdarzają się u wielu dzieci, ale u niektórych utrzymuje się on przez długi czas, ustępując zaledwie na krótko. Może to dotyczyć dzieci w każdym wieku, nie tylko najmłodszych. W większości przypadków dzieci poza tym są zdrowe i szczęśliwe. Jednak dolegliwości brzuszne utrzymujące się przez długi czas mogą prowadzić do dodatkowych problemów, powodując u dziecka stres i zmęczenie. Mogą one również powodować problemy w szkole, zakłócać sen, życie towarzyskie i rodzinne. Dlatego ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy i zasięgnąć porady lekarza, gdy uznacie to za konieczne.

Po pierwsze, konieczne jest wykluczenie wszelkich potencjalnych przyczyn chorobowych, poprzez skonsultowanie się z lekarzem. W wielu przypadkach nie ma konkretnego schorzenia, które byłoby odpowiedzialne za dyskomfort u małego dziecka, i nie można ustalić dokładnej jego przyczyny. Badacze nie znaleźli jeszcze ostatecznej przyczyny nawracających dolegliwości brzusznych, ale wydaje się, że jest to połączenie czynników genetycznych, fizjologicznych i psychologicznych.

Wzrasta liczba badań nad związkiem między naszym dobrostanem psychicznym a zdrowiem fizycznym, ponieważ coraz więcej osób spogląda szuka wyjaśnienia dolegliwości fizycznych w stanie psychicznym. Co ciekawe, lekarze zauważyli, że początkowy szczyt dolegliwości brzusznych ma miejsce w wieku od pięciu do siedmiu lat, podczas wczesnych lat szkolnych u dzieci, a następnie w wieku około ośmiu do dwunastu lat. Rozpoczęcie nauki w szkole, a następnie przejście do szkoły średniej, to dwa okresy znaczących zmian w życiu dziecka. Mogą zacząć uczęszczać do szkoły w nowym miejscu, zmierzyć się z koniecznością zdobycia nowych przyjaciół lub przyzwyczajenia się do nowej klasy i nauczycieli. Dodatkowo, ich ciała zaczynają się zmieniać w okresie dorastania. Wszystkie te rzeczy mogą powodować w tym czasie u dzieci niepokój, co może być potencjalną przyczyną epizodów dyskomfortu brzusznego.

Ponadto, podobnie jak dorośli, dzieci są pod coraz większą presją radzenia sobie we współczesnym społeczeństwie. Chociaż jak w szkole pojawiają się coraz bardziej złożone zadania, oczekiwania dotyczące dobrych ocen często pozostają wysokie. Kiedy dodamy do tego pełny program zajęć dodatkowych, zrozumiałe jest, że wiele dzieci odczuwa duże napięcie. Może to spowodować stres i niepokój, co z kolei może spowodować lub nasilić dolegliwości brzuszne.

Inną możliwą przyczyną, która podlega badaniom, są zaburzenia perystaltyki jelit. Perystaltyka jelit oznacza skurcze mięśni, których organizm używa do przemieszczania pokarmu przez układ trawienny, zanim zostanie on wykorzystany. Jeśli perystaltyka jelit nie działa tak, jak powinna, efektem może być spowolnienie działania układu pokarmowego i jego dyskomfortu.

Co mogę zrobić?

Regularnie występujący dyskomfort, kiedy nie znamy jego przyczyny, może być bardzo stresujący dla tego, kto go doświadcza, jak i dla osób w najbliższym otoczeniu. Dlatego ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia. Dodajcie dziecku otuchy (nie bagatelizując jego dyskomfortu), i porozmawiajcie z nim o tym otwarcie. Takie uspokojenie dziecka często samo powoduje poprawę.

Po drugie, ustalenie, co powoduje dolegliwości brzuszne Twojego dziecka, może pomóc je zmniejszyć. Mogą to być niektóre pokarmy, konkretne sytuacje, które powodują, że dziecko czuje się niekomfortowo, lub nawet kwestia wypróżnień. Gdy już ustalicie, co może wywoływać dyskomfort w jamie brzusznej u dziecka, możecie zastanowić się, jak ograniczyć czynniki, które powodują stres lub wyzwalają te dolegliwości, i dzięki temu prawdopodobnie je złagodzić. Idąc dalej, może to pomóc nauczyć dziecko technik radzenia sobie ze stresem, takich jak rozmowa o nim z wami lub kimś, komu ufają, a nawet głębokie oddychanie przeponą, tak aby dziecko miało narzędzia radzenia sobie ze stresem w zdrowy sposób. Są to dobre nawyki, które należy wpoić już w dzieciństwie, i które niewątpliwie pomogą dziecku w późniejszym życiu.

Zapewnienie dziecku zdrowej, zbilansowanej diety o odpowiedniej zawartości błonnika, witamin i minerałów może również pomóc w odciążeniu przewodu pokarmowego. Pomóc może także unikanie żywności, która może podrażniać jelita, np. potraw smażonych, warzyw, które powodują wytwarzanie dużej ilości gazów (np. fasoli, brokułów, kapusty) i bardzo pikantnych potraw.

Suplementy zawierające bakterie kwasu mlekowego, takie jak Lactobacillus reuteri Protectis, można stosować również w przypadku dolegliwości żołądkowych. Uzupełniają one naturalną mikroflorę w przewodzie pokarmowym, zwiększając liczbę cennych bakterii. Badania kliniczne wykazały, że produkty BioGaia są bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych, i mogą być stosowane przez długi czas, dzięki czemu możecie mieć pewność, że brzuszek waszego dziecka jest pod dobrą opieką.

Chociaż dyskomfort trawienny jest czasami normalną częścią naszego dzieciństwa, które charakteryzuje się transformacją i zmianami, ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na oznaki choroby, która może być jego podłożem, i jeśli dyskomfort utrzymuje się, zapewnili swoim dzieciom wsparcie i otuchę, której potrzebują w tym czasie. W końcu, szczęśliwy brzuszek to szczęśliwe dziecko.

posts_form

Application