Udanych wakacji!

W czasie podróży każdy chce cieszyć się wolnym czasem, a nie spędzać go, siedząc w toalecie lub leżąc w łóżku. Niestety biegunka podróżnych może pomieszać nam szyki i zepsuć kosztowne i niecierpliwie wyczekiwane wakacje.

Kiedyś uważano, że biegunka jest spowodowana przez zmianę wody, pikantne jedzenie, zbyt dużo słońca. Ale obecnie się to zmieniło.

Naukowcy odkryli, że za biegunkę podróżnych odpowiedzialny jest określony rodzaj bakterii – enterotoksynogenne Escherichia coli. Te mikroorganizmy kolonizują górną część jelita i wytwarzają toksyny, które sprawiają, że czujemy się źle.To przez nie płyny i elektrolity (minerały takie jak sód i potas, które biorą udział w regulowaniu wielu procesów w organizmie) są wydalane wraz z wodnistym stolcem, co rujnuje nasze plany obejmujące relaks na plaży, wizytę w muzeum lub wyjście do egzotycznej restauracji.

Można zmniejszyć ryzyko

Ryzyko bywa różne w zależności od regionu, do którego podróżujemy. W bardziej tropikalnych i mniej rozwiniętych obszarach występuje większe ryzyko „złapania” biegunki podróżnych.

Najprostszą zasadą, której trzeba przestrzegać, żeby zapobiec tej uciążliwej dolegliwości jest „ugoruj, obierz lub po prostu zostaw”. W niektórych regionach turyści powinni używać butelkowanej lub przegotowanej wody do mycia zębów. Warto także unikać kostek lodu w napojach serwowanych w krajach tropikalnych. Warzywa należy ugotować, a owoce obrać. Poza tym mycie rąk po każdej wizycie w toalecie powinno być jednym z najważniejszych nawyków higienicznych.

Probiotyki – takie jak Limosilactobacillus reuteri (zawarte w produktach BioGaia) – mogą pomóc zachować zdrowie podczas podróży.

Jakich objawów można się spodziewać?

U większości turystów objawy będą występowały przez dwa do czterech dni – mogą one obejmować bóle brzucha, skurcze, gazy, nudności, zmęczenie, utratę apetytu, wymioty, gorączkę i odwodnienie.

Często występuje wodnista biegunka, której mogą towarzyszyć wymioty i niewielka gorączka (poniżej 39°C). Należy pić więcej płynów, aby zastąpić utracone płyny i elektrolity (wyłącznie zamknięte lub oczyszczone napoje). Podczas nawadniania pomocne mogą okazać się doustne płyny nawadniające.
Suplementacja flory jelitowej za pomocą kropli lub tabletek BioGaia zawierających bakterie Limosilactobacillus reuteri Protectis przywróci równowagę flory jelitowej, zmniejszy nasilenie objawów i przyspieszy powrót do zdrowia.

Przygotuj swoje bakterie – zrobione!

Poza powyższymi sposobami już przed podróżą można zacząć przyjmować probiotyki, takie jak Limosilactobacillus reuteri Protectis.

Dzięki suplementacji flory jelitowej dwa tygodnie przed podróżą organizm może lepiej przystosować się do podróży, zwiększając liczbę endogennych bakterii w przewodzie pokarmowym. Dalsza suplementacja probiotykami w trakcie wycieczki dodatkowo wspomaga mikroflorę – dzięki temu wszyscy będą zadowoleni w trakcie wakacji.

Brama do naszego organizmu

Poświęcamy dużo czasu na dbanie o zęby, ale często zapominamy, że w naszej jamie ustnej bytuje wiele mikroorganizmów, na które również trzeba zwrócić uwagę!

Czytaj dalej

Zdrowie w czasie podróży

Organizacja wakacji często zajmuje miesiące planowania, przez co możemy być bardzo sfrustrowani i niepocieszeni, kiedy dopadnie nas biegunka podróżnych. Na szczęście można zmniejszyć podatność na tę dolegliwość.

Czytaj dalej

Mamy

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto kilka sposobów na wsparcie organizmu kobiety w trakcie ciąży i po niej, dzięki którym przyszła mama może skupić się na nowym członku rodziny.

Czytaj dalej