Additionally, insert this code directly after the opening tag:
dziecko na łące

Zaparcia

Kiedy dziecko ma rzadkie wypróżnienia lub trudności z korzystaniem z toalety, może to być zaparcie. Tutaj przyjrzymy się zaleceniom, których należy przestrzegać, gdy dziecko ma zaparcia.

bawiące się dziecko

Zaparcia – powszechne i nieprzyjemne

Do 30 procent dzieci cierpi na zaparcia w pewnym momencie. Ponieważ większość przypadków wykazuje brak przyczyny organicznej, często diagnozuje się je jako zaparcia czynnościowe.

Problemy z zaparciami mogą rozpocząć się w różnych momentach życia dziecka. Jednak około 40 procent dzieci z zaparciami czynnościowymi rozwija objawy w ciągu pierwszego roku życia, często podczas przejścia z mleka matki na mleko w proszku lub podczas wprowadzania stałego pokarmu. Inne dzieci rozwijają objawy podczas nauki korzystania z nocnika, w wieku od dwóch do czterech lat. Naukowcy uważają obecnie, że zaparcia czynnościowe mogą być powiązane z osłabioną motoryką jelit i zaburzeniem mikrobioty.

oznaki zaparcia u dzieci oznaki zaparcia u dzieci

Jakie są oznaki?

Jeżeli u dziecka w wieku poniżej czterech lat w ciągu jednego miesiąca wystąpią dwa lub więcej z poniższych objawów zaparcia, rodzice powinni zasięgnąć porady lekarza:

  • dwa lub mniej wypróżnień tygodniowo
  • twarde, suche stolce, które są trudne do wydalenia lub bolesne
  • stolce o dużej średnicy
  • bóle brzucha lub wzdęcia
  • inne objawy zaparć to rozdrażnienie, utrata apetytu lub próby unikania toalety.

Choć zaparcia zdarzają się od czasu do czasu, jeśli trwają dwa tygodnie lub dłużej, mogą mieć charakter przewlekły i rodzice powinni skonsultować się z lekarzem.

dziecko z butelką wody

Co może pomóc?

Jedzenie jest najczęściej obwiniane za zaparcia u niemowląt i małych dzieci. Zaparcia są dość rzadkie w fazie „tylko płyny”, jeśli maluch otrzymuje wystarczającą ilość płynów.

Jeśli stolec dziecka nie jest miękki, może to być oznaką alergii na białko mleka. Wtedy czas przyjrzeć się diecie mamy – jednym z rozwiązań może być rezygnacja z nabiału w okresie karmienia piersią. Dzieci karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym mają większe ryzyko zaparć – mleko modyfikowane może stanowić wyzwanie dla rozwijającego się układu trawiennego lub może również wywołać alergię na białko mleka.

Stolec dziecka naturalnie zmieni konsystencję i częstotliwość, gdy zacznie jeść stałe pokarmy. Jeśli dziecko cierpi na zaparcia w tej fazie, zwiększenie spożycia wody, herbaty lub innych niesłodzonych płynów może aktywować przewód pokarmowy i przynieść ulgę. Produkty bogate w błonnik, takie jak śliwki, również mogą pomóc w przyspieszeniu wypróżnień.

Nowe badania pokazują, że probiotyki, takie jak Limosilactobacillus reuteri Protectis, mogą również przywrócić równowagę flory jelitowej i pomóc organizmowi dziecka w przywróceniu wypróżnień do normy. Rodzice powinni udać się do pediatry, jeśli czują się niepewnie, i nie powinni stosować środków przeczyszczających, chyba że zaleci to lekarz.