Ból brzucha o charakterze czynnościowym (FAP)
Choć od czasu do czasu odczuwany ból brzucha jest normalną częścią dzieciństwa, nawracające bóle brzucha mogą mieć wiele poważnych konsekwencji.
Additionally, insert this code directly after the opening
tag:Informacje zawarte w tej części witryny internetowej są przeznaczone wyłącznie dla pracowników służby zdrowia. Niniejszym potwierdzam, że jestem profesjonalistą.
Niestety, ponieważ nie jesteś pracownikiem służby zdrowia, nie możemy udzielić Ci tych informacji.
„Boli mnie brzuch” lub „mój brzuch boli”. Większość rodziców słyszała coś takiego od swoich dzieci. Podczas gdy ból brzucha od czasu do czasu jest normalny i powszechny wśród dzieci i nastolatków, do 38 procent z nich doświadcza bólu brzucha co tydzień. Jeśli to się utrzymuje, może to być czynnościowy ból brzucha (FAP).
Zazwyczaj dyskomfort jest zlokalizowany wokół pępka, ale jego wzór i lokalizacja nie zawsze są przewidywalne. Dyskomfort żołądka może wystąpić nagle lub stopniowo. Zazwyczaj dzieci są zdrowe i szczęśliwe, ale z czasem dyskomfort brzucha może prowadzić do tego, że będą się źle czuć, martwić się lub być zmęczone, co będzie przeszkadzać w szkole, śnie, aktywnościach społecznych i życiu rodzinnym. Jeśli tak się stanie, rodzice powinni zasięgnąć porady lekarskiej.
Dokładna przyczyna dyskomfortu brzusznego jest nadal niejasna, ale wydaje się, że jest to współdziałanie czynników genetycznych, fizjologicznych i psychologicznych. Stan ten ma tendencję do osiągania szczytu w wieku 5-7 lat, kiedy dzieci zaczynają szkołę, a następnie w wieku 8-12 lat.
Szacuje się, że 10-20 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na zaburzenia czynnościowe bólu, a czynnościowy ból brzucha jest częstszy u dziewcząt niż u chłopców.
Związek między naszym samopoczuciem psychicznym a układem trawiennym jest przedmiotem rosnącego zainteresowania w świecie badań. Ten okres życia dziecka charakteryzuje się wieloma poważnymi zmianami, które mogą powodować napięcie emocjonalne. Nic więc dziwnego, że czynniki psychologiczne, takie jak stres i lęk, mogą powodować lub nasilać dyskomfort żołądkowy. Innym możliwym wyzwalaczem mogą być zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (skurcze mięśni w układzie trawiennym).
Ponieważ dyskomfort żołądkowy może mieć tak daleko idące skutki, wykraczające poza same objawy, ważne jest, aby pomagać i wspierać dzieci doświadczające tego stanu.
Po pierwsze, rodzice muszą okazywać wsparcie i zapewniać o bezpieczeństwie, nie okazując dziecku zbyt dużego niepokoju lub zmartwienia. Pomocne może być również zidentyfikowanie możliwych czynników wyzwalających, takich jak określone pokarmy, konkretne sytuacje lub środowiska oraz wypróżnienia. Ponadto probiotyki stały się dobrze znaną opcją wspierania równowagi bakteryjnej we florze jelitowej dzieci i wzmacniania dobrych bakterii. Limosilactobacillus reuteri Protectis może pomóc uzupełnić mikroflorę przewodu pokarmowego u dzieci doświadczających dyskomfortu żołądkowego.