Additionally, insert this code directly after the opening
tag:Informacje zawarte w tej części witryny internetowej są przeznaczone wyłącznie dla pracowników służby zdrowia. Niniejszym potwierdzam, że jestem profesjonalistą.
Niestety, ponieważ nie jesteś pracownikiem służby zdrowia, nie możemy udzielić Ci tych informacji.
Przez wiele miesięcy wyczekujesz przyjścia na świat swojego maleństwa i przygotowujesz się do roli matki, nawet jeśli wiąże się to z płaczem i nieprzespanymi nocami.
Spędzasz miesiące, wyczekując narodzin swojego małego skarbu i przygotowując się do roli matki, nawet na płacz i nieprzespane noce. Ale niektóre dzieci – aż 26% – płaczą o wiele więcej niż inne, co sprawia, że nowi rodzice są zestresowani i wyczerpani. Jeśli Twoje dziecko płacze nieutulenie bez wyraźnego powodu – nie jest głodne, mokre, zmęczone, nie jest mu za gorąco ani za zimno – może odczuwać dyskomfort jelitowy.
CZYM JEST DYSKOMFORT JELITOWY?
Chociaż nie ma żadnego badania medycznego, które pozwoliłoby ustalić, czy dziecko odczuwa dyskomfort jelitowy, czy nie, pediatrzy często stosują „zasadę trzech”. To epizody nadmiernego i nieutulonego płaczu przez ponad trzy godziny dziennie, trzy dni w tygodniu, przez okres trzech tygodni z rzędu u zdrowego dziecka. Płacz często nasila się wieczorami, ale może wystąpić o każdej porze dnia. Inne oznaki, że Twoje dziecko może odczuwać dyskomfort jelitowy, to podciąganie nóg do góry lub nadmierne kopanie nogami podczas płaczu, zaciskanie piąstek lub płacz tak bardzo, że robi się czerwone na twarzy. Jeśli Twoje dziecko wykazuje takie objawy, powinnaś porozmawiać z pediatrą, aby wykluczyć wszelkie inne możliwe przyczyny, zanim założysz, że ma dyskomfort jelitowy.
Dyskomfort jelitowy sam w sobie nie jest szkodliwy, ale może odbić się na życiu rodzinnym, wpływając na relacje, a nawet zdrowie psychiczne. Jednak z przyjemnością usłyszysz, że jest on przejściowy. Chociaż często osiąga szczyt około 6 do 8 tygodnia, w większości przypadków objawy ustępują około czterech miesięcy, najpóźniej sześciu miesięcy. W tym trudnym czasie dla nowych rodziców ważne jest, aby pamiętać, że nie należy bać się szukać pomocy i wsparcia.
CO POWODUJE DYSKOMFORT JELIT?
Pomimo że jest to tak powszechna przyczyna niepokoju dla wielu rodziców, nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy lekarze uważają dyskomfort jelitowy za naturalną część rozwoju Twojego dziecka, w szczególności układu pokarmowego. Ponadto niektóre czynniki zewnętrzne mogą nasilać objawy. Jednym z nich jest sposób karmienia dziecka. Jeśli karmisz je butelką, upewnij się, że nie połyka zbyt dużo powietrza – pozwól mleku odpocząć po wstrząśnięciu i trzymaj butelkę tak, aby końcówka była wypełniona mlekiem podczas karmienia. Jeśli karmisz piersią, równie ważne jest zapewnienie prawidłowego przystawienia dziecka podczas karmienia. Nie wstydź się prosić o pomoc w tej kwestii; nie zawsze jest to łatwe zadanie!
Po drugie, zastanów się, co je Twoje dziecko. Jeśli Twoje dziecko jest karmione mlekiem matki, warto przyjrzeć się swojej diecie, ponieważ może ona wpływać na mleko matki. Warto unikać produktów, które mogą powodować gazy, takich jak rośliny strączkowe, kalafior, brokuły lub produkty mleczne. Spróbuj wprowadzić niewielkie zmiany w swojej diecie i obserwuj, jak wpływają one na Twoje maleństwo. Jeśli stosujesz mleko modyfikowane, możesz porozmawiać z pediatrą o przejściu na inny rodzaj. Jednak nie zaleca się zbyt częstej lub bez konsultacji, ponieważ może to dodatkowo obciążać układ trawienny dziecka.
CO MOGĘ ZROBIĆ, GDY MOJE DZIECKO MA DYSKOMFORTY JELIT?
Chociaż nie ma cudownego lekarstwa, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uspokoić dziecko i złagodzić objawy:
„Trzymanie za brzuch”: położenie dziecka twarzą do dołu na przedramieniu z głową w dłoni może pomóc w uwolnieniu gazów. Ten chwyt wywiera lekki nacisk na brzuszek, pomagając uwolnić napięcie w jamie brzusznej.
Głaskanie brzuszka: Ciepłymi dłońmi możesz przytrzymać dłoń na brzuszku dziecka, a następnie palcem wskazującym i środkowym powoli i delikatnie rysować koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara na jego brzuchu. Już kilka minut masażu może przynieść ulgę. Po karmieniu należy odczekać od 30 minut do godziny przed masowaniem dziecka.
Ruch: Wiele dzieci korzysta z ruchu, gdy odczuwa dyskomfort jelitowy. Możesz nosić dziecko po domu, zabrać je na krótką przejażdżkę samochodem lub spacer w wózku – delikatne, rytmiczne ruchy często pomagają dziecku zasnąć. Wielu chwali również zalety noszenia dziecka w chuście lub nosidełku. Twoje dziecko będzie czerpać komfort z bycia tak blisko Ciebie, a Twój rytm (chodzenie, bicie serca itp.) może mieć uspokajający wpływ. Ale nie zapominaj, że każde dziecko i rodzic są inni, więc sprawdź, co sprawdza się u Ciebie i Twojej rodziny.
Ponieważ mikroflora jelitowa u niemowląt wciąż się rozwija, mogą one również potrzebować suplementacji mikrobioty. Wypróbowane i przetestowane suplementy BioGaia zawierają Limosilactobacillus reuteri Protectis, bakterię, która naturalnie występuje w mikrobiocie noworodków. Obszerne badania wykazały, że są w 100% bezpieczne dla Twojego dziecka i nie powodują skutków ubocznych. Są bez smaku i w formie kropelek, można je podawać na łyżeczce lub dodawać do mleka lub wody.
Co najważniejsze, nie powinnaś czuć się w tej kwestii osamotniona. Dyskomfort jelitowy dotyka wielu dzieci i nie musi oznaczać, że Twoje dziecko jest chore lub nieszczęśliwe. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może odczuwać dyskomfort w jelitach, udaj się na wizytę do pediatry, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny i uzyskać pomoc i wsparcie.