Additionally, insert this code directly after the opening
tag:Informacje zawarte w tej części witryny internetowej są przeznaczone wyłącznie dla pracowników służby zdrowia. Niniejszym potwierdzam, że jestem profesjonalistą.
Niestety, ponieważ nie jesteś pracownikiem służby zdrowia, nie możemy udzielić Ci tych informacji.
Dyskomfort w brzuszku lub wzdęcia mogą powodować niepokój zarówno u dziecka, jak i u rodzica. Jest to częsty problem wynikający z rozwoju układu trawiennego, jednakże można w tym przypadku zastosować szereg delikatnych metod, aby poprawić samopoczucie malucha. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące łagodzenia wzdęć u dziecka. Wyjaśniamy również, w jaki sposób krople BioGaia Protectis Baby mogą dodatkowo uzupełnić niewykształconą jeszcze w pełni mikrobiotę jelitową dziecka.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia głównym sposobem, w jaki dziecko komunikuje swoje potrzeby — bez względu na to, czy chodzi o głód, czy zmianę pieluszki — jest płacz. Badania pokazują, że aż 26% niemowląt może reagować płaczem na dyskomfort jelitowy.
Po przyjściu na świat układ trawienny niemowląt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, co może skutkować dyskomfortem związanym z zatrzymanymi gazami lub wzdęciami. Kłopoty z brzuszkiem może również powodować przejadanie się, połykanie powietrza podczas karmienia czy też wrażliwość na niektóre pokarmy. Etap ten jest tymczasowy, ale może być dla rodziców bardzo wyczerpujący. Istnieją na szczęście proste wskazówki, które pomogą przetrwać ten trudny okres.
1. Kontakt z ciałem rodzica zapewnia komfort
Dziecko należy tulić do siebie. Kontakt ze skórą ma działanie uspokajające. Połóż się na plecach, a dziecko ułóż na swojej klatce piersiowej, aby zapewnić mu dodatkowe ciepło i komfort.
2. Noszenie dziecka w chuście lub nosidełku
Umieszczenie dziecka w nosidełku typu kangur zapewnia delikatny nacisk na jego brzuszek, co może pomóc złagodzić gazy, a jednocześnie trzymać malucha blisko nas.
3. Zachęcanie do ruchu
Ruch pomaga uwolnić uwięzione gazy i wspomaga trawienie. Z tego względu należy pozwolić dziecku swobodnie machać nóżkami podczas leżenia na brzuszku lub zabawy.
4. Ćwiczenia nóg
Dziecko układamy na plecach i delikatnie poruszamy jego nóżkami ruchem okrężnym lub tak, jakby pedałowało na rowerze. Następnie należy delikatnie dociskać kolana do brzuszka przez kilka sekund.
5. Delikatny masaż brzuszka
Masowanie brzuszka dziecka to świetny sposób na złagodzenie dolegliwości trawiennych.
6. Ciepła kąpiel
Ciepła kąpiel może pomóc rozluźnić mięśnie brzucha dziecka.
7. Zadbanie o własną dietę
W przypadku karmienia piersią należy utrzymywać zrównoważoną i pożywną dietę. Należy unikać pokarmów powodujących wzdęcia u mamy, gdyż taki sam efekt mogą wywoływać u dziecka.
O ile dokładne przyczyny dolegliwości jelitowych u niemowląt pozostają niejasne, może się do nich przyczyniać szereg czynników, w tym:
Oprócz stosowania się do powyższych wskazówek można rozważyć suplementację probiotykami. Krople BioGaia Protectis Baby mogą pomóc uzupełnić mikrobiotę jelitową dziecka dzięki naszemu głównemu szczepowi probiotycznemu — Limosilactobacillus reuteri Protectis, który pochodzi z mleka matki. Krople te służą uzupełnieniu mikroflory jelitowej dziecka.
Choć kłopoty z brzuszkiem są częstym zjawiskiem u niemowląt, nie muszą one zakłócać komfortu dziecka na długo. Delikatne zabiegi opisane powyżej pomogą rodzicom i dziecku przetrwać ten trudny czas. Krople BioGaia Protectis Baby pozwolą zapewnić maluchom dodatkowe wsparcie, którego potrzebują z uwagi na rozwijającą się mikrobiotę jelitową.