Additionally, insert this code directly after the opening
tag:Informacje zawarte w tej części witryny internetowej są przeznaczone wyłącznie dla pracowników służby zdrowia. Niniejszym potwierdzam, że jestem profesjonalistą.
Niestety, ponieważ nie jesteś pracownikiem służby zdrowia, nie możemy udzielić Ci tych informacji.
Kolki u noworodków i niemowląt są bardzo częstą (i uciążliwą) dolegliwością dzieci między trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia, dotykającą blisko 40% małych dzieci.
Największe nasilenie objawów przypada na okres między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Typowe objawy to nagły, trudny do ukojenia płacz oraz napadowy krzyk, nasilające się zwłaszcza wieczorami i w porze popołudniowej.
Mówi się, że na kolki u noworodka nie istnieje skuteczne lekarstwo – ten stan po prostu trzeba przeczekać. Najczęściej bywa tak, że po kilku lub kilkunastu tygodniach dolegliwości samoistnie łagodnieją, po czym całkowicie ustępują. Większość rodziców bardzo ciężko znosi jednak okres kolkowy. Niewyspanie, stres i przemęczenie sprawiają, że opiekunowie stają się coraz bardziej bezradni wobec rozdzierającego płaczu maleństwa.
Warto zacząć od tego, że kolka u noworodka nie jest chorobą, lecz zaburzeniem czynnościowym układu pokarmowego. Taki stan jest jednak bardzo przykry dla maluszka, dlatego warto nauczyć się go rozpoznawać i łagodzić jego objawy.
Płacz to dla dziecka podstawowe narzędzie komunikacji. Za jego pomocą noworodek usiłuje przekazać rodzicom jakąś ważną informację. Wyjątkowo intensywny może wskazywać na dolegliwości bólowe, pojawiające się pomimo zaspokojenia potrzeb maleństwa. Opiekunowie często niesłusznie uważają, że dziecko płacze tylko dlatego, że jest głodne. W rzeczywistości może ono wyrażać w ten sposób znacznie więcej.
Najbardziej typowym objawem kolki niemowlęcej jest nagły, niedający się ukoić płacz lub krzyk. Zgodnie z definicją, o problemach układu pokarmowego świadczy płacz trwający dłużej niż trzy godziny, występujący minimum trzy razy w tygodniu przez okres co najmniej trzech tygodni.
W trakcie ataku kolki dziecko:
Wynika to z bólu, jaki towarzyszy skurczom jelit. Rodzicom bardzo trudno jest uspokoić zanoszące się płaczem maleństwo.
Aby zrozumieć, co powoduje kolki u noworodka, warto sięgnąć do źródeł medycznych. Co prawda lekarzom nie udało się jeszcze ustalić jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości, na ten temat istnieje jednak sporo hipotez.
Przede wszystkim uznaje się, że kolki są związane z niedojrzałością układu pokarmowego. Należy wiedzieć, że jego rozwój nie kończy się w chwili narodzin, lecz trwa jeszcze przed kilka lat życia dziecka. Doskonalenie funkcjonowania przewodu trawiennego odbywa się wraz z kształtowaniem się mikroflory jelitowej. Obydwa czynniki są niezbędne do prawidłowego wchłaniania substancji niezbędnych do działania całego organizmu.
Wśród innych czynników mających wpływ na występowanie kolek znajdują się:
Wbrew powszechnie panującym opiniom na kolkę niemowlęcą nie ma wpływu sposób karmienia: dolegliwość występuje bowiem zarówno u dzieci karmionych naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym.
Twoje dziecko cierpi z powodu dolegliwości układu trawiennego? Powiedz o tym pediatrze podczas wizyty i dowiedz się, co na kolkę dla noworodka zalecają specjaliści. Lekarz w pierwszej kolejności wykluczy inne przyczyny bólu brzuszka, a następnie podpowie, jakie metody są najlepsze na kolki.
Jak wspomnieliśmy, nie istnieje żaden lek na skurcze jelit pojawiające się w tzw. „okresie kolkowym". Nasilenie objawów można jednak zmniejszyć – wystarczy kilka prostych sposobów. Oto najskuteczniejsze z nich:
Atak kolki niemowlęcej potrafi wywołać prawdziwą panikę. Ponieważ dziecko jak gąbka chłonie wszystkie emocje rodziców, w takiej sytuacji najważniejsze jest to, aby mimo wszystko zachować spokój i ulżyć maluszkowi w cierpieniu.
Przede wszystkim nie należy dawać się ponosić emocjom. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, że okres kolkowy to dla rodziców ogromne wyzwanie – i fizyczne, i emocjonalne. Jednak nerwowa atmosfera wcale nie pomaga maleństwu, a może jedynie nasilić intensywność objawów.
Każdy rodzic może się zdenerwować, zwłaszcza gdy dziecko kolejną godzinę zanosi się przeraźliwym płaczem lub krzykiem bez widocznego powodu. Pamiętajmy jednak, by pod żadnym pozorem nie wyładowywać swoich frustracji na niemowlęciu. Zadbajmy natomiast o to, aby każde z rodziców mogło w ciągu dnia po prostu chwilę odpocząć od dziecka z kolką. Doskonałym pomysłem będzie na przykład opiekowanie się maleństwem na zmianę.
Naukowcy od dawna prowadzą badania nad tym, co dobre na kolki dla niemowlaka. Liczne badania kliniczne potwierdziły, że dla osiągnięcia stanu równowagi mikroflory jelitowej małych dzieci można stosować preparaty probiotyczne zawierające specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii Lactobacillus reuteri.
Podczas kolejnej wizyty u pediatry koniecznie zapytaj lekarza o możliwości łagodzenia kolek. W skrajnie rzadkich przypadkach (około 5%) objawy kolki mogą mieć podłoże chorobowe, dlatego aby postawić jednoznaczną diagnozę konieczna jest konsultacja pediatryczna.
Pamiętaj, że skuteczne sposoby na kolki u noworodka pomogą zminimalizować dyskomfort związany z problemami trawiennymi. To szczególnie ważne w przypadku najmniejszych dzieci, które nie są w stanie zakomunikować nam informacji o swoim złym samopoczuciu inaczej niż przez płacz.