Additionally, insert this code directly after the opening tag:
Jak długo występują kolki u niemowląt?

Jak długo występują kolki u niemowląt?

Problemy brzuszkowe u małych dzieci zdarzają się niestety bardzo często. Kolka niemowlęca to zjawisko występujące u blisko 40% maluszków w pierwszych miesiącach życia.

I choć dolegliwość ta bywa bardzo uciążliwa zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców (a także sąsiadów), nie jest ona chorobą, a jedynie przejściowym zaburzeniem - czynnościowym zaburzeniem przewodu pokarmowego. Należy pamiętać, że pomimo wielu niedogodności ta dokuczliwa przypadłość kiedyś minie. Kiedy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest kolka niemowlęca?

Pierwsza definicja kolki niemowlęcej została sformułowana w roku 1954 przez amerykańskiego pediatrę Morrisa Wessela. Zgodnie z nią, za kolkę uznaje się utrzymujący się ponad 3 godziny na dobę intensywny płacz i niepokój u dziecka, występujący minimum 3 razy w tygodniu i pojawiający się przez okres co najmniej 3 tygodni. Tak zwane kryteria Wessela (lub inaczej: reguła trzech) zyskały powszechną popularność i są cytowane do dziś.

W roku 2006, wraz z opublikowaniem kryteriów rzymskich III (czyli obowiązującej na całym świecie klasyfikacji zaburzeń układu pokarmowego), reguły rozpoznawania kolki niemowlęcej uległy pewnym modyfikacjom. Zgodnie z nowymi kryteriami rzymskimi aby zdiagnozować kolkę u dziecka muszą być spełnione następujące warunki: napady płaczu pojawiają się bez istotnej przyczyny, trwają przez co najmniej 3 godziny w ciągu doby, występują minimum 3 razy w tygodniu przez co najmniej tydzień, a rozwój i wzrastanie dziecka odbywają się przy tym prawidłowo.

Kolki u niemowląt - od kiedy występują?

Pierwsze epizody kolkowe z reguły pojawiają się około 2-6 tygodnia po narodzinach, najczęściej około 3. tygodnia życia. Dolegliwości zwykle dają o sobie znać popołudniu lub wieczorem, jednak zdarzają się także ataki w godzinach porannych i w nocy. Co istotne, w przypadku kolki bóle brzuszka nie wynikają z nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu narządów – to łagodna dolegliwość ze strony układu pokarmowego, ustępująca po pewnym czasie samoistnie.

Kolki u noworodków to bardzo częsta przypadłość dzieci w pierwszych tygodniach życia. Objawy najczęściej pojawiają się bardzo gwałtownie i powracają codziennie o podobnej porze (zazwyczaj po karmieniu).

Przyczyny kolek u niemowląt

Przyczyny występowania kolek niemowlęcych wciąż nie zostały do końca wyjaśnione. Jednak lekarze pediatrzy przyjmują, że prawdopodobnie są one związane z:

  • Niedojrzałością przewodu pokarmowego prowadzącą do zaburzeń perystaltyki jelit. Układ trawienny noworodka w pierwszych tygodniach życia intensywnie się rozwija i doskonali swoje funkcje.
  • Reakcją alergiczną na określone składniki pokarmowe, przede wszystkim białka mleka krowiego spożywanego przez karmiącą matkę. Niektórzy autorzy podają, że może być tak w przypadku nawet 50 procent niemowląków.
  • Nietolerancją laktazy – enzymu odpowiedzialnego za trawienie mleka, który znajduje się zarówno w mleku matki, jak i w mieszankach modyfikowanych.
  • Połykaniem powietrza – zbyt duża ilość powietrza połykanego wraz z pokarmem. Ma to związek przede wszystkim ze złą techniką karmienia (dziecko jest niewłaściwie przyłożone do piersi lub butelki), zbyt łapczywym ssaniem pokarmu oraz używaniem niedopasowanego smoczka i nieodpowiednio wyprofilowanej butelki.
  • Zaburzeniami flory jelitowej (występującymi np. w trakcie antybiotykoterapii) - czasami epizody kolkowe są manifestacją zaburzeń składu naturalnej flory bakteryjnej jelit.
  • Nadmiarem bodźców zewnętrznych połączonym z niedojrzałością układu nerwowego, niepokój i nerwowość matki w trakcie karmienia.
  • Paleniem papierosów przez matkę w okresie karmienia (bierne i czynne).
  • Przyjmowaniem przez dziecko zbyt dużej ilości pokarmu w stosunku do masy ciała.

Praktyka medyczna pokazuje, że kolki są częstą przypadłością u dzieci o niskiej masie urodzeniowej oraz u noworodków przychodzących na świat przez cesarskie cięcie.

Objawy kolki u dziecka

Atak kolki u noworodka może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. Głównym objawem kolki jest niepohamowany, głośny płacz maleństwa, pojawiający się pomimo zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Sygnałem o jej rozpoczęciu jest nagły, niepohamowany płacz maleństwa, pojawiający się bez konkretnego powodu.

Płacz jest dla niemowlaka naturalną formą porozumiewania się z rodzicami. Poprzez niego maleństwo sygnalizuje mamie i tacie swoje potrzeby, domagając się karmienia, zmiany pieluszki czy po prostu przytulenia. W przypadku kolki noworodek zaczyna zanosić się płaczem bez żadnej uchwytnej przyczyny: w takiej sytuacji nie pomaga ani nakarmienie, ani przewinięcie, ani wzięcie na ręce. Płacz kolkowy jest również znacznie intensywniejszy i głośniejszy od zwykłego.

Objawami towarzyszącymi napadowi kolki są także:

  • Podciąganie kolan
  • Zaciskanie piąstek
  • Prostowanie i wyrzucanie nóżek
  • Zaczerwieniona buzia
  • Wzdęty, twardy brzuszek
  • Głośne usuwanie gazów

W skrajnych przypadkach niemowlak może ulewać, a nawet wymiotować. Ataki kolki mogą mieć różne nasilenie: od lekkiego rozdrażnienia do niemal niemożliwego do opanowania krzyku. Objawy najczęściej pojawiają się o określonej porze dnia (zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem).

Do kiedy trwają kolki u niemowląt?

Okres kolkowy zazwyczaj trwa do około czwartego miesiąca życia, nie jest to jednak regułą. U niektórych niemowlaków ta uciążliwa przypadłość może utrzymywać się nieco dłużej, do ukończenia przez dziecko około pół roczku.

Kolki niemowlęce występują zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i przyjmujących pokarm z butelki. Kolkę możesz podejrzewać u maluszka w wieku pomiędzy trzecim tygodniem a szóstym miesiącem życia, który poza atakami niepokoju rośnie i rozwija się prawidłowo.

Jeśli dziecko skończyło pół roku, a okresy napadowego płaczu nadal się powtarzają, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Jak radzić sobie z kolkami u niemowląt?

Niestety, nie istnieją żadne sposoby uniknięcia tej przykrej przypadłości. W chwili wystąpienia objawów rodzice powinni przede wszystkim zachować spokój. Nie wolno wpadać w panikę, ponieważ emocje opiekunów udzielają się także maleństwu. Noworodek z napadem kolki i tak jest już bardzo rozdrażniony, dlatego w tej chwili najważniejsze jest zapewnić mu spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny sposób radzenia sobie z kolką u niemowlaka. Najlepiej po prostu uważnie obserwować pociechę i zwracać uwagę na to, w jakich sytuacjach występują ataki. Jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tą uciążliwą dolegliwością jest cierpliwość.

Warto starać się łagodzić nieprzyjemne objawy domowymi metodami:

  • Noszeniem, kołysaniem, tuleniem
  • Ogrzewaniem brzuszka termoforem lub ciepłą pieluszką
  • Przystawianiem dziecka do piersi
  • Masażami brzuszka i plecków
  • Ograniczeniem ilości bodźców zewnętrznych przy karmieniu
  • Dbaniem o odpowiednią technikę karmienia

W łagodzeniu kolek pomagają też probiotyki – specjalne preparaty zawierające odpowiednio wyselekcjonowane szczepy dobroczynnych bakterii jelitowych, szczególnie skuteczne są bakterie z rodziny Lactobacillus reuteri. O pomoc w wyborze odpowiedniego probiotyku można poprosić pediatrę.

Pamiętajmy, że niepokój opiekunów (jak i wszystkie inne ich emocje) udziela się maleństwu, dlatego najlepsze, co możemy dla niego zrobić w tym ciężkim okresie to zapewnić mu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Po pierwszym półroczu życia najprawdopodobniej kolki miną i wszystko wróci do normy.