Additionally, insert this code directly after the opening tag:
Biegunka u niemowlaka i dziecka - wszystko, co musisz wiedzieć

Biegunka u niemowlaka i dziecka - wszystko, co musisz wiedzieć

Opieka nad niemowlęciem w pierwszych miesiącach jego życia to jedno z największych wyzwań stojących przed rodzicami. Początki zawsze bywają trudne, tym bardziej, gdy dotyczą zajmowania się tak kruchą i delikatną istotką.

Nowonarodzone dziecko jest całkowicie zależne od mamy i taty. Gdy u malca pojawia się biegunka, niedoświadczeni opiekunowie często wpadają w panikę. Statystyki pokazują, że rozwolnienie prędzej czy później dopadnie każdego niemowlaka.

Biegunka to przypadłość, która u dzieci występuje bardzo często. Dlatego tak ważne jest, by rodzice wiedzieli, jak postępować, gdy się pojawi i umieli odróżnić biegunkę o poważnych przyczynach od tej, która sugeruje niewielkie i przejściowe problemy z brzuszkiem. To, że biegunka jest u dzieci problemem powszechnym i typowym nie oznacza, że nie należy traktować jej poważnie.

Czym jest biegunka i jak ją rozpoznać?

Jednorazowe rozluźnienie stolca nie jest jeszcze biegunką. Możemy o niej mówić dopiero wtedy, gdy luźny stolec pojawia się kilka razy w ciągu doby. O biegunce u niemowlaka mówimy wtedy, gdy w ciągu dwunastu godzin dziecko oddało pięć lub więcej stolców o płynnej bądź półpłynnej konsystencji. Często biegunka wiąże się też z oddawaniem stolca zdecydowanie częściej niż zwykle: może on być rozluźniony, śluzowaty, niekiedy zupełnie wodnisty. Często dziecko sygnalizuje też dodatkowe problemy: ból brzucha, osłabienie, biegunce mogą też towarzyszyć inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na przykład wymioty.

W wyniku podrażnienia delikatnego nabłonka wyściełającego jelita następuje przyspieszenie ruchów perystaltycznych. W efekcie jelita kurczą się, co przyspiesza przesuwanie pokarmu. Niestrawione resztki są wydalane, czasami bardzo gwałtownie. W kale można niekiedy zauważyć obecność krwi, śluzu lub ropy.

Ze względu na specyfikę wypróżnień u niemowląt, nie wszyscy rodzice potrafią prawidłowo zidentyfikować biegunkę u najmłodszych dzieci, szczególnie tych karmionych piersią i przed etapem rozszerzania diety – ich stolec z zasady jest dość wodnisty. Objawy biegunki mogą się nieco różnić w zależności od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy butelką.

U niemowląt karmionych piersią

U niemowląt karmionych naturalnie biegunkę można rozpoznać po:

  • zwiększeniu ilości stolców w ciągu doby
  • zmianie ich konsystencji na bardziej rozluźnioną
  • Co prawda kupki dziecka karmionego piersią z zasady są dosyć rzadkie, to przy biegunce jeszcze bardziej się upłynniają
  • Zapach stolca jest nieprzyjemny i wyraźnie inny niż zazwyczaj
  • W kale można dostrzec śluz a nawet ślady krwi
  • Może pojawić się zwiększone oddawanie gazów, a maluch jest płaczliwy i niespokojny

U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

Zwiększenie częstotliwości wypróżniania przy biegunce można zauważyć również u niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi. W ich przypadku:

  • Kał staje się półpłynny lub płynny
  • W kupkach pojawiają się niestrawione resztki pokarmu, krew i śluz
  • O biegunce mówimy, gdy w ciągu doby pojawiają się co najmniej trzy stolce o luźnej konsystencji

Maluszek, u którego pojawiła się biegunka, staje się marudny, na przemian apatyczny i rozdrażniony, nie chce jeść ani nie interesuje się zabawkami. Może odczuwać ból brzuszka, który sygnalizuje intensywnym płaczem i wierzganiem nóżek. Jego brzuch staje się twardy i wzdęty.

Rodzaje biegunek i czas ich trwania

Biegunka u niemowlaka może przybrać jedną z dwóch postaci:

  • Ostrą - trwającą do 14 dni, z czego same objawy żołądkowo-jelitowe to zazwyczaj 2-3 dni
  • Przewlekłą - trwającą dłużej niż 14 dni

Czas trwania biegunki u dziecka zależy od tego, z jakim rodzajem dolegliwości mamy do czynienia. W praktyce biegunka u dziecka trwa zwykle od jednego do kilku dni.

Przyczyny biegunki u dzieci

Biegunka u niemowląt jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu (szczególnie wtedy, gdy towarzyszą jej wymioty). Rozwolnienia u niemowląt najczęściej są spowodowane zaburzeniem równowagi mikroflory jelitowej.

Powody pojawienia się biegunki u dziecka mogą być bardzo różne: od błahych po bardzo poważne. Najczęściej jednak przyczyną jest:

  1. Infekcja wirusowa – to najczęściej spotykana przyczyna biegunki u dzieci. Zwykle za jej wywołanie odpowiadają rotawirusy – dlatego zaleca się, by korzystać z dodatkowej szczepionki na rotawirusy, która podaje się w pierwszych tygodniach życia. Minimalizuje to późniejszą liczbę infekcji, a w przypadku ich wystąpienia – wpływa na łagodniejszy przebieg.
  2. Infekcja bakteryjna – występuje znacznie rzadziej, najczęściej zdarza się w podróży, może też być następstwem nieprzestrzegania zasad higieny. Bakterie wywołujące biegunkę to przede wszystkim Salmonella, E.coli oraz szczepy bakterii Shigella i Yersinia. Z taką postacią biegunki mamy przede wszystkim do czynienia latem, w okresie zwiększonej podatności na zakażenia salmonellozą, szigelozą i lambliozą.
  3. Niestrawność – pojawia się, gdy dziecko zje zbyt dużo lub jego posiłek jest zbyt ciężkostrawny. Układ pokarmowy malucha nie jest jeszcze w pełni dojrzały, dlatego może zareagować negatywnie na danie, z którym organizm dorosłego poradzi sobie bez trudu. Niestrawność często pojawia się po różnego rodzaju spotkaniach rodzinnych i przyjęciach dla dzieci.
  4. Zatrucie pokarmowe – występuje, gdy zjemy coś nieświeżego, przechowywanego w złych warunkach. Liczba zatruć pokarmowych rośnie latem, bo w cieple nie zawsze jedzenie jest dobrze przechowywane.
  5. Alergia – biegunka może pojawić się, gdy dziecko po raz pierwszy zjadło jakiś produkt, możemy wówczas podejrzewać reakcję alergiczną.
  6. Nietolerancja pokarmowa – różni się od alergii, jednak jej objawy są podobne. Biegunka może oznaczać, że dziecko ma problemy z tolerancją na przykład białek mleka krowiego, laktozy czy glutenu.
  7. Reakcja na leki – biegunka często jest wymieniana jako reakcja niepożądana w przypadku wielu leków. Bardzo często dzieci reagują biegunką na podanie antybiotyków – to efekt wyjałowienia flory bakteryjnej w jelitach.
  8. Inna infekcja – w przypadku dzieci zdarza się, że biegunka pojawia się przy infekcjach, które nie są związane z układem pokarmowym. Często towarzyszy na przykład zapaleniu ucha środkowego. Jeśli problemy pojawiły się w zimie, czynnikiem wywołującym infekcję jelit może być uprzednie zakażenie układu oddechowego (objawiające się m.in. kaszlem, przekrwionym gardłem i gorączką).
  9. Ząbkowanie – rodzice często obserwują, że krótkotrwała, gwałtowna biegunka towarzyszy u maluchów pojawianiu się nowych zębów.
  10. Stres – biegunka i ból brzucha mogą być też reakcją na silny stres. Dlatego zdarza się, że towarzyszą dużym zmianom życiowym u dziecka, na przykład pierwszym dniom w przedszkolu czy pojawieniu się młodszego rodzeństwa.
  11. Choroby przewlekłe – nawracające i przewlekłe, wielodniowe biegunki mogą być powodowane przez poważniejsze schorzenia układu pokarmowego, co wymaga dokładniejszej diagnostyki. Do chorób tych zaliczamy m.in. zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego–Crohna oraz wrzodziejące zapalenie okrężnicy.

Antybiotyk jako przyczyna biegunki

Należy wiedzieć, że biegunka u niemowląt może być powikłaniem po antybiotykoterapii. Przyjmowanie antybiotyków zaburza równowagę delikatnej flory bakteryjnej jelit, co może prowadzić do dysbakteriozy. I choć takie leki są najskuteczniejszą metodą leczenia schorzeń o podłożu bakteryjnym, niszczą zarówno te złe, jak i dobre mikroorganizmy.

Rozwolnienie u dziecka, które było leczone antybiotykiem, pojawia się bardzo często. Biegunka poantybiotykowa może wystąpić zarówno w trakcie kuracji, jak i kilka miesięcy po jej zakończeniu. Innym powikłaniem po antybiotykach jest kandydoza, czyli zbytnie namnożenie w organizmie drożdżaków z rodzaju Candida. Kandydoza wywołuje liczne objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. zaparcia, wzdęcia i biegunki.

Wirusowa a bakteryjna biegunka u dzieci

Odróżnienie tych dwóch rodzajów biegunki może być trudne nawet dla pediatry. Generalnie biegunka wirusowa jest zdecydowanie bardziej wodnista niż bakteryjna, w przypadku infekcji bakteryjnej w stolcu częściej znajdziemy ropę, śluz czy krew. Jednak nie zawsze muszą się one pojawić. Dlatego w diagnostyce ważną rolę odgrywa dokładny wywiad – lekarz z pewnością będzie chciał wiedzieć, czy w ostatnim czasie dziecko jadło np. w podróży, było w restauracji itp. Należy pamiętać, że biegunka wirusowa jest w krajach rozwiniętych zdecydowanie powszechniejsza niż bakteryjna.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli biegunce u niemowlęciu towarzyszą wymioty i podwyższona temperatura ciała, zwłaszcza wtedy gdy dziecko ma mniej niż pół roku a termometr pokazuje więcej niż 38 stopni, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pod żadnym pozorem nie należy zwlekać, bowiem takie objawy mogą świadczyć o toczącej się w organizmie infekcji wirusowej lub zakażeniu rotawirusami.

Do wizyty u pediatry powinna nas skłonić także biegunka z krwią u niemowlaka. Jeśli rozwolnienia nawracają lub gdy objawy stają się wyjątkowo silne, również należy zgłosić się do lekarza.

Na pewno do lekarza należy iść, jeśli w kale zauważymy krew, śluz czy ropę, a także gdy zdecydowanie maleje liczba oddawanego przez dziecko moczu – to oznaka odwodnienia organizmu. Powodem do wizyty u pediatry jest też senność i apatia u dziecka, jak również wysoka gorączka i drgawki – to wszystko sygnały, że organizm może być znacząco odwodniony i nasze domowe sposoby nawodnienia dziecka nie zdały egzaminu. W takiej sytuacji należy się liczyć z tym, że lekarz skieruje malucha do szpitala – hospitalizacja bywa niezbędna, by uniknąć odwodnienia organizmu dziecka. Do lekarza należy też się udać, gdy biegunka nie ustępuje po kilku dniach.

Jednocześnie nie musimy iść do pediatry, jeśli mamy do czynienia z łagodnie przebiegającą infekcją czy niestrawnością lub reakcją alergiczną, jeśli objawy szybko ustępują.

Objawy odwodnienia

Nieleczona biegunka może poważnie zaszkodzić maluchowi. Częste wypróżnienia (zwłaszcza te, którym towarzyszą wymioty) powodują szybkie odwadnianie organizmu i zaburzenie równowagi elektrolitowej. Objawami odwodnienia może być:

  • Rzadsze niż zwykle oddawanie moczu
  • Wysuszone usta i język
  • Brak łez podczas płaczu
  • Zapadnięte oczy
  • Zmniejszona elastyczność skóry
  • Drażliwość, senność i apatia

Oznaki lekkiego odwodnienia organizmu, takie jak wysuszone usta i śluzówka, ból głowy i wzmożone pragnienie mogą pojawić się już pierwszego dnia ostrej biegunki.

Co zrobić, gdy biegunka wraca?

Nawracające biegunki mogą być oznaką przewlekłych problemów, na przykład nietolerancji pokarmowej lub poważniejszych kłopotów z układem trawienia. Niezbędny jest więc kontakt z lekarzem, by rozpocząć diagnostykę.

Jak pielęgnować dziecko z biegunką?

Biegunka, nawet jeśli jest oznaką mało groźnej infekcji, może być niebezpieczna. Wiąże się bowiem z ryzykiem odwodnienia organizmu, a warto wiedzieć, że to groźny stan, który u dzieci występuje zdecydowanie szybciej niż u dorosłych.

Nawadnianie

W pielęgnacji dziecka z biegunką najważniejsze jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy dbać o to, by dziecko piło wodę regularnie, ale w małych ilościach – szczególnie, jeśli biegunce towarzyszą wymioty, wypicie jednorazowo większej ilości płynu może wzmóc odruch wymiotny. Po konsultacji z lekarzem możemy też dziecku podać elektrolity – zwykle mają one postać saszetek do rozpuszczenia w wodzie, tak przygotowany płyn pomaga nawodnić organizm i uzupełnić utracone minerały.

Aby nie doszło do odwodnienia, dziecko musi przyjmować dużo płynów. W celu uzupełnienia elektrolitów można podać dziecku specjalne preparaty dostępne w większości aptek.

Dieta

Jeśli niemowlę karmione jest samym mlekiem, ilość pokarmu powinna być taka sama jak zwykle. U starszych niemowląt do diety można włączyć zupkę jarzynową z chudym mięsem lub kleik ryżowy na wodzie.

Poza regularnym pojeniem dziecka możemy mu też zaproponować lekkie posiłki, ale nie należy się niepokoić, jeśli maluch nie ma apetytu. To naturalne i nie jest groźne, jeśli tylko dziecko przyjmuje płyny. Do odpowiednich posiłków podczas biegunki należą rzeczy lekkostrawne: kleik ryżowy, rozgotowane warzywa, lekki krupnik czy pieczone lub gotowane jabłko. Możemy też sięgnąć po gotowe dania dla dzieci w słoikach, nawet jeśli dziecko już dawno ma za sobą etap papek – są one przygotowane zgodnie z surowymi normami i bardzo łatwo przyswajalne, więc dobrze sprawdzą się w tej sytuacji. Nie należy natomiast podawać dziecku dań ciężkostrawnych czy słodyczy.

Marchwianka

W celu zmniejszenia ilości oddawanych stolców możemy podawać dziecku zupkę marchwiową (dotyczy to oczywiście maluszków, które poznały już smak tego warzywa). Ze względu na dużą zawartość błonnika ma ona działanie łagodzące na podrażnioną błonę śluzową jelit, a dzięki obecności wysokiej ilości soli mineralnych pozwala uzupełnić te utracone podczas rozwolnienia.

Przepis na marchwiankę jest bardzo prosty: wystarczy umyć, obrać i ugotować 50g marchewki z niepełną łyżeczką soli. Całość miksujemy i podajemy dziecku w małych porcjach. Należy przy tym pamiętać, że zupę z marchewki podajemy po ustąpieniu objawów, nigdy w trakcie trwania biegunki!

Czy herbata pomaga?

Często zaleca się, aby w czasie biegunki podawać do picia mocną i gorzką herbatę. Istotnie, napój ten ze względu na zawartość alkaloidów purynowych pomaga zatrzymać biegunkę. Należy jednak pamiętać, że mocna herbata ma też wysoką zawartość teiny, która nie jest wskazana do podawania dzieciom i działa pobudzająco. Dlatego herbatę możemy podawać dopiero starszym dzieciom, które są już przyzwyczajone do tego napoju. Przy bólach brzucha u dzieci lepiej sprawdzi się napar z rumianku, który działa rozkurczowo i antybakteryjnie. Podstawowym napojem powinna być jednak woda.

Warto też pamiętać, że u niemowląt w pierwszym półroczu życia nie podajemy żadnych napojów poza mlekiem – chyba że pediatra zaleci podanie elektrolitów.

Probiotyki

Po ustaniu dolegliwości warto zadbać o uzupełnienie bakterii zapewniających zdrowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jednym z najbezpieczniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych probiotyków są preparaty zawierające specjalnie wyselekcjonowane szczepy Lactobacillus reuteri.