Brama do naszego organizmu

Wiele bakterii wnikających do naszego ciała robi to przez usta – czyli miejsce pierwszej linii obrony. Brak równowagi mikroflory w jamie ustnej może prowadzić do różnych dolegliwości.

Ponad połowa osób dorosłych cierpi na zapalenie dziąseł. Do objawów należą podrażnione, opuchnięte i krwawiące dziąsła. Bez leczenia zapalenie może objąć kieszonki dziąsłowe i prowadzić do rozwoju chorób przyzębia. Zapalenie przyzębia ma często postać przewlekłą i dotyka jedną trzecią osób dorosłych. Próchnica jest także wywoływana przez bakterie Streptococci mutans, które przyczyniają się do występowania niskiego pH, demineralizującego szkliwo. Poza tym okresowo lub na stałe może pojawić się nieświeży oddech (halitoza), który jest także skutkiem braku równowagi mikroflory.

Znaczenie zdrowej jamy ustnej

Wyniki badań wskazują na wyraźny związek między stanem mikroflory jamy ustnej a powszechnie występującymi chorobami, takimi jak choroby serca, udar, czy cukrzyca. W jamie ustnej bytuje około 800 różnych gatunków bakterii, a ponad miliard tych mikroorganizmów żyje na każdym zębie.

Gdy wszystko jest w porządku, pozostają w równowadze i współpracują z resztą organizmu. Ale niewystarczająca higiena jamy ustnej, brak zbilansowanej diety, stres i inne stany mogą mieć wpływ na mikroflorę jamy ustnej. BioGaia ProDentis zawiera bakterie kwasu mlekowego, które pomagają uzupełnić mikroflorę jamy ustnej.

Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori to szczep bakterii bytujący w żołądku, który może powodować dyskomfort. Niektóre osoby go doświadczają, a inne wcale!

Czytaj dalej

Antybiotyki

Choć mogą zrobić dużo dobrego, antybiotyki niestety miewają także niekorzystny wpływ na układ pokarmowy. Dlatego warto wspomóc nieco jelita, gdy przyjmujemy antybiotyki.

Czytaj dalej

Zaparcia

Zaparcia mogą mieć różne objawy. Na szczęście mamy kilka wskazówek, którymi mogą kierować się osoby z nieregularną perystaltyką.

Czytaj dalej