Główne przyczyny

Zaparcia to częste zaburzenie u osób dorosłych, które dotyka dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Często definiowane jest jako dwa wypróżnienia w tygodniu lub nawet rzadziej. Choć bardzo trudno jest określić dokładną przyczynę, istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do występowania zaparć.

Styl życia może odgrywać istotną rolę, np. brak błonnika w diecie, odwodnienie, niedowaga lub nadwaga i brak aktywności fizycznej. Kolejnym czynnikiem są nawyki związane z chodzeniem do toalety, np. ignorowanie potrzeby pójścia do łazienki lub brak prywatności. Objawy mogą być wywoływane także przez określone leki. Zaparcia mogą być także spowodowane czynnikami psychologicznymi, takimi jak stres i lęk, bądź zmianą codziennej rutyny.

Co robić, kiedy pojawią zaparcia

Na szczęście istnieją pewne zalecenia, które można zastosować, gdy pojawią się zaparcia.

Wiele osób rozpoczyna od zwiększania codziennego spożycia błonnika w postaci owoców, warzyw i produktów zbożowych. Zaleca się także picie większej ilości wody oraz aktywność fizyczną, taką jak chodzenie lub bieganie. Zaparcia mogą mieć także wpływ na ilość bakterii jelitowych. Dlatego warto również zwiększyć ich liczbę.

Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori to szczep bakterii bytujący w żołądku, który może powodować dyskomfort. Niektóre osoby go doświadczają, a inne wcale!

Czytaj dalej

Antybiotyki

Choć mogą zrobić dużo dobrego, antybiotyki niestety miewają także niekorzystny wpływ na układ pokarmowy. Dlatego warto wspomóc nieco jelita, gdy przyjmujemy antybiotyki.

Czytaj dalej

Zaparcia

Zaparcia mogą mieć różne objawy. Na szczęście mamy kilka wskazówek, którymi mogą kierować się osoby z nieregularną perystaltyką.

Czytaj dalej

Biegunka

Każda osoba dorosła doświadczyła choć raz w życiu czegoś tak nieprzyjemnego jak biegunka. Dbałość o mikroflorę jelitową jest istotnym elementem domowego leczenia biegunki i jej zapobiegania.

Czytaj dalej