Antybiotyki – przyjaciel i wróg

Kiedy maluch jest chory, rodzice i lekarze chcą, żeby jak najszybciej wyzdrowiał.W niektórych przypadkach oznacza to leczenie antybiotykami. Są to leki, które zwalczają infekcje bakteryjne i ratują życie. Ale antybiotykoterapia nie jest prostą kwestią. Leki te należy przyjmować, tylko gdy jest to konieczne i pod ścisłym nadzorem lekarza.

Jeśli dziecko ma infekcję bakteryjną i konieczne jest podawanie antybiotyków, rodzice powinni ściśle stosować się do zaleceń, w tym tych dotyczących czasu trwania leczenia. Należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i zapoznać się z często lub rzadko występującymi skutkami ubocznymi przed rozpoczęciem leczenia. Jeżeli u dziecka pojawią się objawy niepożądane, rodzice powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Antybiotyki a zdrowe jelita

Słowo probiotyk można przetłumaczyć jako „dla życia”, natomiast antybiotyk oznacza „przeciwko życiu”, ponieważ zabija patogeny wywołujące infekcje bakteryjne lub hamuje ich wzrost.

Problem polega na tym, że lek ten nie „rozróżnia” dobrych i złych bakterii, przez co zabija też te pierwsze.

W rezultacie u niemowląt i małych dzieci (a właściwie wszystkich osób) przyjmujących antybiotyki mogą pojawić się wzdęcia, nudności, wymioty i biegunka. Aby zachować równowagę mikroflory jelitowej, w trakcie antybiotykoterapii można przyjmować preparat probiotyczny (zawierający np. Limosilactobacillus reuteri Protectis) w celu wzmocnienia flory jelitowej i tym samym organizmu.

Kolka niemowlęca

Choć jest to dość powszechnie występujący problem u małych dzieci, wciąż istnieje wiele niejasności wokół kolki niemowlęcej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie.

Czytaj dalej

Zaparcia

Jeżeli dziecko rzadko się wypróżnia, mogą to właśnie być zaparcia. Przyjrzyjmy się zaleceniom, zgodnie z którymi należy postępować, gdy dziecko cierpi na zaparcia.

Czytaj dalej

Ulewanie

Ulewanie oznacza, że dziecko zwraca mleko po karmieniu lub w jego trakcie. Choć może być niepokojące, często występuje wraz z rozwojem układu trawiennego.

Czytaj dalej

Antybiotyki

Jeżeli dziecko cierpi na infekcję bakteryjną, niezbędne mogą okazać się antybiotyki. W takim przypadku trzeba dać ich organizmowi całe wsparcie, jakiego tylko potrzebuje.

Czytaj dalej