Ulewanie – powód do zmartwień?

Większość często ulewających dzieci pozostaje zdrowa i szczęśliwa. Zjawisko to może być niepokojące dla rodziców, ale jest częścią naturalnego rozwoju i zwykle nie ma się czym martwić. Żołądek dziecka musi nauczyć się, jak się prawidłowo opróżniać, a czasem proces ten zajmuje tygodnie lub miesiące.

Ulewanie jest powszechnym zjawiskiem u małych dzieci. Często dochodzi do niego po karmieniu. Dziecko zwraca płyn, który wygląda podobnie do preparatu do żywienia niemowląt lub mleka. U noworodków zwieracz przełyku, zapobiegający cofaniu się jedzenia do ust, nie jest w pełni ukształtowany. Dodatkowo motoryka też jeszcze nie jest całkowicie rozwinięta. Oba te czynniki mogą prowadzić do ulewania. Zjawisko to zwykle jednak stopniowo zanika w ciągu pierwszego roku życia wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego, gdy dziecko spędza więcej czasu w pozycji siedzącej lub stojącej.

Jak można pomóc?

Równowaga bakterii jelitowych ma kluczowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania układu pokarmowego. Trzeba jednak pamiętać, że bakterie nie tylko pomagają w trawieniu, ale także mają wpływ na perystaltykę.

Jest to ruch, który „wyprowadza” jedzenie z organizmu przez przewód pokarmowy. Gdy perystaltyka zostanie zakłócona, potrzeba więcej czasu, aby jedzenie mogło się przesunąć przez przewód pokarmowy do jelita cienkiego, co może prowadzić do ulewania. Niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na otoczenie. Pomocne może okazać się unikanie zakłócających czynników w trakcie karmienia. Celem jest uspokojenie niemowlęcia i zapewnienie mu komfortu – dziecko poczucie jest bardziej komfortowo w cichym pokoju z przyciemnionym oświetleniem i przyjemną, kojącą muzyką..
Dodatkowo produkty probiotyczne BioGaia zawierające bakterie Limosilactobacillus reuteri Protectis mogą wspomagać perystaltykę dzięki wprowadzeniu dobrych bakterii do jelita dziecka. To z kolei zmniejszy częstotliwość ulewania.

Kolka niemowlęca

Choć jest to dość powszechnie występujący problem u małych dzieci, wciąż istnieje wiele niejasności wokół kolki niemowlęcej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie.

Czytaj dalej

Zaparcia

Jeżeli dziecko rzadko się wypróżnia, mogą to właśnie być zaparcia. Przyjrzyjmy się zaleceniom, zgodnie z którymi należy postępować, gdy dziecko cierpi na zaparcia.

Czytaj dalej

Ulewanie

Ulewanie oznacza, że dziecko zwraca mleko po karmieniu lub w jego trakcie. Choć może być niepokojące, często występuje wraz z rozwojem układu trawiennego.

Czytaj dalej

Antybiotyki

Jeżeli dziecko cierpi na infekcję bakteryjną, niezbędne mogą okazać się antybiotyki. W takim przypadku trzeba dać ich organizmowi całe wsparcie, jakiego tylko potrzebuje.

Czytaj dalej